Centrum židovských studií nabízí přednášky, letní školy a stáže

13. 2. 2012; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: Věda na UK

V polovině ledna bylo na Filozofické fakultě UK založeno Centrum židovských studií, jehož cílem je vytvořit interdisciplinární platformu zaměřenou především na studium a zkoumání židovské literatury, historie, filozofie, náboženství, jazyka, umění a kultury. Centrum je otevřené jak studentům z různých oborů a fakult UK, tak i zahraničním uchazečům. První přednášku na téma Židovské motivy a antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století je možné navštívit už 20. února.

Filozofická fakulta založením Centra reagovala na potřebu zkoordinovat stávající aktivity, které na univerzitní půdě probíhají, a zároveň otevřít nový prostor pro vznik studijních programů a kurzů z oblasti židovských studií. V současnosti tvoří Centrum židovských studií šest pracovišť FF UK, spolupráce byla navázána s Židovským muzeem v Praze a dalšími akademickými pracovišti.

Centru židovských studií statut ukládá působit ve dvou rovinách – vědecko-výzkumné a výukové, přičemž výstupy vědecko-výzkumné činnosti budou prezentovány prostřednictvím konferencí či workshopů. Ještě letos například proběhnou dva ze série workshopů na téma Šoa literatura, film a divadlo ve střední Evropě a konference Interkulturalita a urbanita v pražské německé literatuře 19. a 20. století. Na rok 2013 je naplánována ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci konference k 400. výročí úmrtí významného pražského židovského historika a vědce Davida Ganse.

Pro zahraniční studenty jsou připraveny výukové aktivity v rámci programu Prague Jewish Studies, a to například jedno či dvousemestrální studijní stáže nebo letní školy. Ambicí do budoucna je akreditace studijních programů bakalářského, magisterského a doktorského stupně. V současnosti je v řízení MŠMT studijní program dvouletého magisterského studia Moderní židovské dějiny ve střední Evropě s navazujícím doktorským studiem.

Program přednášek a seminářů na letní semestr (datum označuje termín konání prvního kurzu):

Židovské motivy a antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století (prof. Holý)

20. 2., 10.50–12.25, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 412

Základní trendy v židovských studiích: středověk a raně moderní doba (dr. Sládek)

23. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v místnosti č. 238

Židé a ti „druzí“ (Mgr. Weiss)

21. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v míst. č. 238

Kafka, Prag und das Judentum (prof. Weinberg / dr. Zbytovský)                                               

21. 2., 15:00–16:35, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 317

Židovská Praha – architektura, výtvarné umění a hudba (dr. Záruba-Pfeffermann)

22. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v míst. č. 238

Kurzprosa der Prager deutschen Literatur II – Das jüdische Prag (Mgr.Hadwiger)

22. 2., 17.30–19.05, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 317

Program ke stažení

Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.