Přednáška prof. Dirka Kaeslera v rámci Historicko-sociologických konfrontací

Pracoviště historické sociologie při Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášku prof. Dirka Kaslera, s názvem Univerzální racionalizace: Weberův velký narativ, která se uskuteční v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.


Byla to „teorie racionalizace“, díky níž se německý učenec Max Weber (1864-1920) zařadil mezi „klasické“ diagnostiky stavu modernity. Kdybychom měli uvést jeden termín, který i nyní, 150 let od jeho narození, s Maxem Weberem spojujeme, byla by to nejspíš „racionalizace“. Odkazujeme tím k Weberově domnělé „teorii“ univerzální „racionalizace“ jako celku, jenž má ovládnout celý svět. Nepočítám tuto „teorii“ ani tolik mezi sociologické teorie v přísně epistemologickém smyslu, nýbrž spíše mezi „velké narativy“, jimiž disciplína sociologie v průběhu svých dějin přispěla k sebe-porozumění lidstva


Dirk Kaesler působil jako professor sociologie na Universität Hamburg (1984-1995) a na Phillipps-Universität v Marburgu (1995-2009). Jako hostující profesor působil na University of Chicago, Universität zu Köln, University of South Florida in St. Petersburg, Indiana University, na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales v Paříži, Humboldt-Universität v Berlíně, na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově, na University of California v Berkeley a na Karl-Franzens-Universität ve Štýrském Hradci. V letech 1989-2002 předsedal „Research Committee on the History of Sociology“ Mezinárodní sociologické společnosti a v letech 2002-2005 byl členem výkonného výboru Německé sociologické společnosti. Hlavními badatelskými zájmy Dirka Kaeslera jsou sociologické teorie, historie sociologie a výzkum díla Maxe Webera. Ve všech těchto oblastech publikoval Dirk Kaesler řadu knih a odborných studií.


Přednáška proběhne v anglickém jazyce.


Začátek akce 6. dubna 2017 v 17:00
Konec akce 6. dubna 2017 v 18:30
Druh akce Přednáška
Organizátor Pracoviště historické sociologie FHS UK
Email na organizátora ale.markova@email.cz
Webové stránky http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Program http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Místo konání akce Areál UK v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5) místnost 1036
Cílová skupina Akademická obec
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.