CZECHIA: Již rok oficiální

Moderovat bude Jakub Železný, vedoucí moderátor, Česká televize.Krátce po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 uzákonilo 55 odborníků Názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního krátké zeměpisné jméno Česko. Komise zároveň kodifikovala i správné překlady jména Česko do cizích jazyků, včetně anglického jména Czechia. Nejvyšším ústavním činitelům a vládě trvalo dlouhých 23 let přijmout rozhodnutí o protokolárním nahlášení anglického jména Czechia a jeho ekvivalentů v jazycích OSN do oficiálních databází jmen států OSN (UNGEGN a UNITERM), kde je krátké anglické jméno Czechia uvedeno od července 2016. Toto mezinárodní uznání je základním předpokladem pro mezinárodní používání jména Czechia v angličtině.


K prvnímu výročí této významné události pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy informační konferenci pro média a odbornou veřejnost: „Czechia: Již rok oficiální“. Cílem konference je seznámit účastníky s dosaženým pokrokem při požívání anglického jména Czechia v těch situacích, kdy ostatní státy běžně používají svá krátká zeměpisná jména. Jméno Czechia si postupně razí cestu do anglicky psaných učebnic v zahraničí, renomovaných atlasů, Google Maps, mezinárodních standardů (ISO) či vládních databází, jako je CIAWorld Factbook nebo databáze jmen států Ministerstva zahraničních věcí USA. Co však brání nám Čechům k častějšímu používání jména Czechia v angličtině všude tam, kde se ostatní země prezentují zeměpisnými jmény? Je to pouze síla zvyku? Na konferenci vystoupí odborníci z diplomacie, geografie, jazykovědy, sportu, marketingu, cestovního ruchu, encyklopedií a médií a přednesou základní argumenty pro užívání anglického jména Czechia v daném oboru. Po přednáškách budou následovat otázky účastníků, na které budou přítomní odborníci odpovídat.


Všichni jste na konferenci srdečně zváni.


Začátek akce 1. června 2017 v 15:00
Konec akce 1. června 2017 v 17:00
Podtitul Informační konference pro média a odbornou veřejnost
Druh akce Konference
Organizátor PřF UK
Webové stránky https://www.natur.cuni.cz/geografie/aktuality/czechia-jiz-rok-oficialni
Místo konání akce Albertov 6, Velká Geologická posluchárna (první mezipatro)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.