Kazašské Almaty se připravuje na zimní univerziádu. Za UK poletí i Sakala junior

Na dva tisíce sportovců z 55 zemí světa a mezi nimi i dvě desítky studentů Univerzity Karlovy se chystají do kazašského Almaty. Na přelomu ledna a února se bude v tomto největším městě Kazachstánu konat 28. zimní univerziáda.

Na univerziádu se chystá i dvacítka studentů Univerzity Karlovy (ilustrační foto)

Na univerziádu se chystá i dvacítka studentů Univerzity Karlovy (ilustrační foto)

Univerzita Karlova bude mít na studentské obdobě olympijských her zastoupení hned v několika disciplínách – v alpském lyžování, snowboardingu, freestylovém lyžování, skocích na lyžích, curlingu a už tradičně v hokeji.

Většina nominovaných z UK poměřila své síly se soupeři i na posledních hrách, které se konaly před dvěma roky ve španělské Granadě, respektive ve slovenských Vysokých Tatrách (nedostatek peněz vedl k tomu, že se o pořadatelství her v roce 2015 mimořádně podělily dva státy). Do Almaty ale poletí i několik nováčků, mezi nimi také student Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Filip Sakala, který bude svůj tým reprezentovat ve skoku na lyžích.

„Univerziádu jsem si vytyčil jako jeden z vrcholů sezony. Fakt je ten, že se tyto hry stávají rok od roku prestižnější akcí. Proto jsme se snažili co nejlépe naplánovat tréninky, abych do Kazachstánu přijel v nejlepší formě,“ říká syn Jaroslava Sakaly, mistra světa v téže disciplíně, a dodává, že věří v umístění mezi deseti nejlepšími závodníky.

Kazachstán se zhostil role pořadatele ve velkém stylu. Vždyť také vysokoškolské sportovní hry měly být jakousi předehrou k olympiádě, o jejichž pořádání v roce 2022 Kazachstán usiloval. I když ho nakonec porazila Čína (ZOH 2022 se budou konat v Pekingu), univerziádu to nijak nepoškodilo. Kvůli hrám v Almaty vyrostly dvě nové haly a dokonce celé sportovní městečko symbolicky vystavěné do tvaru písmene U.

Zimní univerzitní hry se budou konat od 29. ledna do 8. února v Almaty, největším městě Kazachstánu, které leží na okraji pohoří Ťan-šan. Za maskota her pořadatelé vybrali pro Kazachstán typického sokola. Má symbolizovat rychlost, energii a touhu po vítězství. I heslo univerziády se nese ve stejném duchu, zní totiž „Spread your wings“ (Roztáhni křídla).

Univerzitu Karlovu bude na hrách reprezentovat 20 sportovců.

Alpské lyžování: Tereza Kmochová, Veronika Rudolfová, Martin Štěpán

Snowboarding: Kateřina Chourová, Jan Lohynský

Freestyle lyžování: Jakub Křenek

Curling: Marek Černovský, Lukáš Klíma, Samuel Mokriš, Jakub Splavec

Skoky na lyžích: Čestmír Kožíšek, Filip Sakala

Hokej: Daniel Arnošt, Mikuláš Bícha, Petr Hučko, František Matula, Jan Müller, Dominik Novák, Dominik Šteiner, Filip Švaříček

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Ať už ve Švehlovce bydlíte, nebo ji navštěvujete pro její bohatý kulturní život, jedno je jasné. Švehlova kolej patří k architektonicky i kulturně nejzajímavějším pokladům Prahy.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.