Rozumíte Číně? Ne? Pojďte s tím něco udělat

Anglicky už dnes mluví každý. V poslední době se však ukazuje, že další jazyk, který by si měl člověk osvojit, je čínština. A nejde jen o řeč, ale i o porozumění čínským zvykům a kultuře vůbec. Právě z toho důvodu Husitská teologická fakulta UK otevírá veřejný kurz komplexně zaměřený na výuku čínštiny a uvedení do náboženství a kultury této země. Zájemci z řad široké veřejnosti se mohou zapsat i do řady dalších cyklů přednášek, a proniknout tak do tajů hebrejštiny a judaismu, psychologie nebo třeba latiny a římských reálií.

Zájemci na kurzu, který otevírá Husitská teologická fakulta UK, neproniknou jen do tajemství čínského jazyka, ale i kultury a náboženství

Zájemci na kurzu, který otevírá Husitská teologická fakulta UK, neproniknou jen do tajemství čínského jazyka, ale i kultury a náboženství

S čínským jazykem, náboženstvím a kulturou seznámí posluchače sinoložka PhDr. Ľubica Obuchová. „Nepůjde o klasický školní výklad, ale o povídání inspirované kalendáriem. Každý týden přináší nějaké významné výročí, tradiční či moderní svátek, o němž stojí za to promluvit. Díky těmto pravidelným ‚pohledům do kalendáře‘ si mohou posluchači kurzu rozšířit své vědomosti o nejvýznamnějších čínských a dálněvýchodních myšlenkových směrech, historických událostech či kulturních jevech a seznámí se také se jmény a osudy některých našich krajanů, kteří v minulosti působili ve východní Asii,“ nastínila náplň svého kurzu doktorka Obuchová.

Vedle čínských reálií se studenti seznámí také s jazykem, který podle sinoložky není tak těžký, jak by se mohlo zdát. „Ano, psaní je trochu náročnější na paměť či představivost, ale má svá pravidla, s jejichž pomocí se to dá zvládnout. Stejně tak i výslovnost. A budiž všem útěchou, že ve srovnání s jinými východoasijskými jazyky má moderní čínština poměrně jednoduchou gramatiku,“ usmívala se. Kurz je tedy vhodný i pro úplné začátečníky.

Ten, koho Dálný východ tolik nevzrušuje a spíše svůj zájem obrací k Blízkému východu, se může věnovat studiu hebrejštiny a podrobněji se seznámit s judaismem nebo v rámci Večerní akademie religionistiky odhalit rozdíly mezi šíitským a sunitským islámem. Součástí večerní školy budou také přednášky Mgr. Lenky Philippové o církvích a náboženství černé Ameriky. „Sekat latinu“ a studovat dějiny starověkého Říma budou moci lidé s Mgr. Lucií Kopeckou (latinský jazyk) a Mgr. Ladislavou Říhovou, Ph.D., (římské reálie). Fakulta pro veřejnost dále připravila večerní kurzy teologie a přednášky zaměřené na vybraná témata z psychologie.

Všechny přednášky a kurzy se konají ve všední dny v podvečerních hodinách. Začínají už poslední únorový týden a končit budou stejně jako letní semestr v polovině května. Cena jednotlivých kurzů se pohybuje od 1000 do 1500 korun.

Informace o všech kurzech, které pro širokou veřejnost otevírá Husitská teologická fakulta UK, naleznete ZDE.
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.