Ve zdravé Praze zdravý zub – studenti zubního lékařství předvedli péči o chrup

V úterý 18. dubna se na Palackého náměstí uskutečnil další ročník akce Ve zdravé Praze zdravý zub. Studenti zubního lékařství 1. lékařské fakulty UK si pro kolemjdoucí připravili názorné ukázky správné péče o dutinu ústní.

„Cílem akce je ukázat lidem každého věku, jak snadno se dá předejít potížím, se kterými se během života setká více než 90 procent populace. Jde zejména o zubní kazy a parodontitidu, jimž se můžeme vyhnout dobře prováděnou ústní hygienou,“ uvedla Kateřina Lustigová, studentka druhého ročníku zubního lékařství na 1. LF UK, která za Sdružení studentů stomatologie ČR akci v Praze koordinuje. „Jsme rádi, že jako budoucí zubní lékaři můžeme lidem díky naší iniciativě pomoci předejít vzniku nepříjemných komplikací a zlepšit v této oblasti jejich zdraví,“ dodala.

Většina lidí o svůj chrup pečuje pravidelně, často k péči ale nevyužívá správné pomůcky. Posluchači zubního lékařství se proto vyzbrojili kartáčky, dentálními nitěmi a mezizubními štětinkami a jejich pomocí zájemcům ukázali, jak správně bojovat se zubním plakem. Právě ten je totiž společným jmenovatelem všech ústních onemocnění od zánětu dásní přes zubní kámen a zubní kaz až k parodontitidě. Na připravených modelech ústní dutiny studenti předvedli, jak plak co nejefektivněji odstraňovat, zájemci si správné čištění mohli také sami vyzkoušet.

Budoucí stomatologové kolemjdoucím rovněž vysvětlili rozdíl mezi zubním plakem a zubním kamenem, ty totiž bývají často zaměňovány. Zubní plak je měkká nažloutlá vrstva usazující se na povrchu zubu v místech, která se hůře čistí, a to zejména v oblasti krčku. Vytváří se ze zbytků potravy a mikroorganismů produkujících kyseliny, ty se pak podílejí na odvápnění skloviny a vzniku zubního kazu. Zubní kámen na druhou stranu způsobuje mineralizace zubního plaku a ukládání minerálů a anorganických solí obsažených ve slinách. Tvorba zubního kamene závisí na složení slin a úrovni ústní hygieny – konkrétně na stáří zubního plaku přítomného v dutině ústní a na jeho lokalizaci.

Akce Ve zdravé Praze zdravý zub je součástí celostátního projektu Ve zdravé ČR zdravý zub, do které se zapojila další čtyři univerzitní města – Brno, Hradec Králové, Olomouc a Plzeň. Záštitu nad letošním pražským ročníkem převzal děkan 1. LF UK profesor Aleksi Šedo. „Onemocněním tvrdých zubních tkání, jak víme, je možné předcházet, proto na 1. lékařské fakultě věnujeme preventivní stomatologii velkou pozornost. Velmi také vítáme dobrovolné aktivity studentů v dané oblasti, protože ukazují nejen na jejich aktivní přístup k prevenci, ale zároveň prohlubují jejich znalosti,“ uvedl proděkan pro zubní lékařství docent René Foltán.


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.