Jeden z nejvlivnějších ekonomů světa Jeffrey D. Sachs přednášel na UK

Časopis Times ho zařadil mezi sto nejvlivnějších světových osobností. Jeffreyho D. Sachse si mohli v sobotu 27. května poslechnout i studenti UK. Profesor ekonomie na Kolumbijské univerzitě a poradce generálního tajemníka OSN přednášel na UK o tématu udržitelného rozvoje.

Jednoho z nejvlivnějších ekonomů světa přivítal na UK rektor profesor Tomáš Zima. Profesor Sachs přiznal, že do České republiky jezdí velmi rád a k UK má blízko, jeho manželka totiž pochází z Prahy a její rodiče dokonce UK absolvovali.

Profesor Sachs, který se dlouhodobě zabývá tématem udržitelného rozvoje a v této oblasti působí i jako poradce generálního tajemníka OSN, přednášel o výzvách, jež stojí před bohatými státy světa, včetně České republiky, vůči životnímu prostředí.

Připomněl, jak šel ekonomický rozvoj dlouhá léta ruku v ruce se znečišťováním, a podotkl, že dnes, kdy jsme si vědomi nebezpečí, která planetě hrozí, bychom měli podporovat jenom byznys šetrný vůči životnímu prostředí. „Neinvestujte do uhelných společností, nemá to žádnou budoucnost,“ zdůraznil během své přednášky. V souvislosti s tím pak popsal, jak velký úkol stojí před Českou republikou, která se bude muset dříve nebo později vzdát těžby uhlí, v souvislosti s tím úplně přenastavit fungování celé společnosti a transformovat způsob získávání energie. Posluchače také upozornil na to, jak je s těžbou úzce spjatá korupce. „Politici jen předstírají, že se snaží zachraňovat pracovní místa spojená s těžbou. Ve skutečnosti jim jde o to, zvětšovat bohatství majitelů dolů.“

Během své přednášky zdůraznil, že by se měl každý chovat zodpovědně vůči Zemi a zajímat se o to, jak vzniká to, co kupuje a spotřebovává. Upozornil však, že naše snaha se do stavu planety a klimatu nepromítne hned, patrné to bude až za několik desítek let.
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.