Jean-Claude Juncker: Když vidím univerzitu, jako je tato, neztrácím naději

Na půdě Univerzity Karlovy přednášejí nejen tuzemští a zahraniční vědci, ale i další významné osobnosti veřejného života. Tentokrát měli zájemci možnost poslechnout si přednášku předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ve čtvrtek 8. června vystoupil s projevem na téma Budoucnost Evropy ve Velké aule Karolina. Při té příležitosti ho za zásluhy o evropskou integraci, rozvoj spolupráce a porozumění mezi národy vyznamenal rektor UK prof. Tomáš Zima zlatou pamětní medailí UK.

Právě na Univerzitě Karlově zahájil předseda Evropské komise svou dvoudenní návštěvu České republiky, jež vyvrcholí v pátek na Pražské konferenci o obraně a bezpečnosti, kde budou evropští lídři diskutovat o tom, jak by měla v budoucnu vypadat evropská armáda.

Jean-Claude Juncker, kterého doprovázel také místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen, na úvod svého projevu zmínil, že si velmi váží, že ho univerzita vyznamenala medailí, již před ním dostali například i někdejší generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznil navíc, že si vyznamenání váží o to více, že ho dostal právě od Univerzity Karlovy, jejíž zakladatel Karel IV. měl úzké příbuzenské vazby k Lucembursku, Junckerově rodné zemi.

Na půdě UK přivítal předsedu EK rektor profesor Tomáš Zima. „Diferencovaná integrace v Evropské unii je faktem, ne všechny země jsou součástí ‚schengenu‘ či platí eurem, avšak Evropu demokratickou, bezpečnou a prosperující si přejí všechny členské státy. Zde právě vidím i roli univerzit a jejich komunit. V příštím roce vzpomeneme sté výročí založení demokratického Československa. První prezidenti samostatné republiky Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš byli profesory Univerzity Karlovy, oba na sebe vzali odpovědnost za další vývoj země, který spojovali právě se sjednocenou a demokratickou Evropou. Univerzity i Evropská unie potřebují slova, myšlenky, ale především skutky. Odvážné, statečné činy, podobné, jaké před sto lety realizovali ve prospěch demokracie, humanismu a obecného rozvoje evropských hodnot Masaryk a Beneš. Otevřená, demokratická společnost a sjednocená Evropa nejsou samozřejmostí. Abychom o ni nepřišli, musíme pro to všichni, my i vy, ještě hodně udělat,“ upozornil rektor.

Ve stejném duchu pak hovořil také předseda EK, který důrazně vyzýval k tomu, aby všichni obyvatelé usilovali o udržení sjednocené Evropy. „Musíme bojovat proti těm, kdo se snaží Evropu rozdělit. Dnes je to důležitější než kdy dřív vzhledem k demografickému růstu, kterého jsme svědky. Budeme muset tuto situaci řešit, pokud ji chceme přestát,“ podotkl.

O lidech, kteří se zde narodili po pádu železné opony, mluvil jako o šťastné generaci. Zároveň je však vybídl, aby se stále snažili Evropu rozvíjet, nejen těžili z toho, čeho dosáhli jejich rodiče.

V souvislosti s uprchlickou krizí Jean-Claude Juncker vyzval Českou republiku, aby byla s lidmi na útěku i s ostatními evropskými státy, především Itálií a Řeckem, které zaplavuje největší uprchlická vlna, solidárnější. „Češi jsou velcí Evropané, ukázat by to měli i v souvislosti s migrační krizí,“ zdůraznil a připomněl, že v jiných oblastech evropské problematiky Česká republika velmi dobře spolupracuje.

Na závěr svého projevu Jean-Claude Juncker poznamenal, že důležité je hlásit a šířit evropské hodnoty. „Když vidím univerzitu, jako je tato, neztrácím naději.“
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.