Erasmus slaví třicítku. Jeho potomek tři roky

Neúspěšnější studentský program Evropské unie – Erasmus – letos slaví třicáté narozeniny. Kolik jím za tu dobu prošlo posluchačů a jaká pozitiva jim do života přinesl? Pojďte se s námi podívat na přehled nejzajímavějších faktů a dat.

Třicáté výročí programu Erasmus (zkratka názvu European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) Univerzita Karlova oslavila setkáním jeho bývalých účastníků. Návštěvnost byla opravdu bohatá a sešla se velice rozmanitá skupina lidí. Nejstarší účastník přicestoval na Univerzitu Karlovu v akademickém roce 2002/2003, nejmladší byli studenti, kteří prostřednictvím Erasmu přijeli v tomto letním semestru. Slavnosti se zúčastnili nejen studenti, ale i vyučující a koordinátoři programu ze čtrnácti fakult Univerzity Karlovy. Podpořit akci přijeli také kolegové a erasmus alumni ze sedmnácti evropských zemí, ve kterých fungují partnerské instituce.

Během třídenního programu se uskutečnila řada prezentací a diskuzí na téma pozitivních i negativních aspektů Erasmu. Pozitiva však jednoznačně převažovala. Vedle zástupců Univerzity Karlovy na náplni participovali také účastníci z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která spadá pod Dům zahraniční spolupráce.

V rámci setkání byla vyhodnocena soutěž o nejlepší fotografii/fotokoláž nebo esej na téma programu Erasmus, zorganizován byl také veletrh, během kterého účastníci prezentovali možnosti studia na svých domácích institucích studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy. Celou oslavu uzavřela prohlídka výstavy k historii univerzity v prostorách Karolina.

Za léta své existence dokázal Erasmus ovlivnit životy mnoha mladých lidí po celé Evropě. Příkladem je mladý pár z Německa, jak uvádí koordinátorka programu Erasmus+ na Univerzitě Karlově, doktorka Ivana Herglová: „Sven a Christiane jsou oba Němci. V Německu by se ale nejspíš nikdy nepotkali, každý studoval v jiném regionu Německa. U nás se poznali na výletě, který jsem jako tutorka pro účastníky Erasmu organizovala. Sven si zlomil nohu a Christine, studentka medicíny, jej musela ošetřovat. Před dvěma lety nám poslali fotografii prvního dítěte, které se jim narodilo.“

Potomka za dobu své existence zvládl mít i program Erasmus. Je jím nový koncept, nesoucí název Erasmus+. Ten vznikl roku 2014, pomocí něho je možné se podívat i mimo Evropu.


  • Erasmus v číslech

  • Program Erasmus byl představen před třiceti lety – 17. června 1987.

  • V prvním roce fungování programu (1987/1988) se do něj zapojilo jedenáct evropských států, do zahraničí vycestovalo 3244 studentů.

  • Během prvních třiceti let se do programu zapojilo na devět milionů účastníků.

  • Na programu v současnosti participuje třicet tři zemí.

  • Česká republika se k programu připojila v akademickém roce 1998/1999.

  • Univerzita Karlova ročně vyšle do zahraničí 1200 studentů. Přijme jich téměř 1800.


 
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.