Irena Jirků • 14. února 2004

Miroslav Verner: Ještě je toho tolik k objevování!

Přední český egyptolog Miroslav Verner patří k odborníkům, kteří hypotézu Joann Fletcherové a jejího týmu od počátku zpochybňovali. Už počítačový „portrét“ Mladé dámy, který zveřejnil britský tým v polovině loňského srpna, byl podle jeho názoru jasným důkazem, že nejde o pozůstatky slavné Nefertiti, ale jiného člověka. Test DNA, jenž prokazuje mužské pohlaví mumie, profesor Verner také vítá. „Je to pro nás dobrá zpráva. Egyptské úřady se zatím chovaly velmi zdrženlivě k použití analýzy DNA. Ale i to se možná jak je vidno - časem změní.“

Zdá se, že egyptology z celého světa popudilo, že hypotézu o identitě Nefertiti vyslovila archeoložka, která se nezabývá obdobím vlády Achnatona. I vy si myslíte, že doba „amatérských objevů“ už v Egyptě skončila?

Rozhodně nechci předem diskvalifikovat amatéry, ba dokonce ani nemám nic proti nespecialistům pro určitou odbornou problematiku.

Před lety byla objevena Troja za takřka amatérských podmínek a navzdory všem předpokladům odborníků. Dovedete si podobnou situaci představit v Egyptě?

I v Egyptě byly mnohé objevy už dříve učiněny nadšenými amatéry. Vzhledem ke složitosti amarnské problematiky jsem však dost skeptický, že by se nějaký větší, zásadní objev mohl podařit v tomto konkrétním případě někomu, kdo se danou problematikou důkladně a systematicky nezabývá.

Dokument, který odvysílala stanice Discovery Channel, rozpoutal „přestřelku“ mezi britskými a egyptskými archeology. Promítla se tato kauza všeobecně do práce výzkumných expedic působících v Egyptě?

Činnost britského týmu J. Fletcherové a další práce v hrobce Amenhotepa II. byly pozastaveny, nijak se to však nedotklo práce dalších britských nebo zahraničních expedic. Jinou věcí je, že již dva roky platí moratorium na zahajování nových vykopávek v nilském údolí - v prostoru mezi Káhirou a Abú Simbelem, a to na dobu deseti let. Egyptská Nejvyšší rada pro památky se tak snaží soustředit kapacity na záchranné archeologické práce v nilské deltě a v pouštních oblastech, a také na dokončení již probíhajících vykopávek v nilském údolí.

Susan Jamesová v časopise KMT upozorňuje na špatný stav tří mumií, které se nacházejí v tajné komoře hrobky Amenhotepa II. Dají se zachránit?

Již delší dobu existuje projekt záchrany zejména královských mumií. V Egyptském muzeu v Káhiře bylo již před několika lety otevřeno oddělení královských mumií, které jsou zde vystaveny za nejlepších možných podmínek, a to v klimatizovaných skleněných skříních se stabilní teplotou a tak dále. Když sem budou přemístěny mumie z KV 35, mají šanci být uchovány. Toto oddělení je běžně přístupné, je však třeba zaplatit zvláštní, ne malý poplatek.

A co Nefertiti? Myslíte, že bude přece jen někdy nalezena?

Osobně jsem optimista, pokud jde o vyřešení zbývajících závažných otázek obklopujících královskou rodinu z Amarny včetně objevu mumií jejích protagonistů. Jak v terénu v Amarně a v Údolí králů, tak i v depozitářích světových i egyptských muzeí je toho ještě tolik k objevovaní!

Prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc. (62)

Je přední český archeolog, egyptolog a znalec hieroglyfů s dlouholetou praxí v Egyptě.
Zabývá se především historií Egypta v období 3. tisíce let před Kristem, zvláště se specializuje na dobu stavitelů pyramid. Terénní archeologii se věnuje od roku 1964, od roku 1975 vede v Egyptě vykopávky na rozsáhlé české koncesi v Abúsíru. Je členem komise UNESCO pro památky starého Egypta, členem řídícího výboru Mezinárodní asociace egyptologů a dalších institucí; mnoho let vedl také Český egyptologický ústav při UK v Praze a Káhiře.




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.