Výpis článků z archivu za měsíc: Červen 2017


Jak připravit středoškoláky na univerzitu? FHS UK otvírá letní školu pro učitele

Pro středoškolské učitele, kterým není lhostejná budoucnost jejich svěřenců, připravila Fakulta humanitních studií UK letní školu. Na ní získají náměty a podklady pro výuku humanitně orientovaných předmětů, aby své žáky mohli co nejlépe připravit k budoucímu vysokoškolskému studiu. Letní škola, jejíž součástí nebudou jen přednášky, ale také praktické semináře, se bude konat na konci srpna v Litomyšli.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 26. června 2017


Fitko jako nové náboženství, krást ve Žďáru se vyplatí. Třetí kolo Science slamu

Popularita fenoménu, který se šíří pod anglickým označením science slam, v posledních letech neustále stoupá. Jeho cílem je zábavnou formou prezentovat veřejnosti vědecké a výzkumné úspěchy mladých akademických pracovníků. Letos poprvé se projektu účastní i Univerzita Karlova.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 15. června 2017


Zachraňme pomník Stanislava Vydry

Stanislav Vydra (13. 11. 1741 – 3. 12. 1804) byl profesorem Univerzity Karlovy, děkanem filozofické fakulty a v závěru svého života dokonce i rektorem. Tento významný osvícenec, matematik a teolog nalezl místo svého posledního odpočinku na Olšanských hřbitovech v Praze. Jeho pomník je v současnosti v dezolátním stavu a nájem za hrobové místo není zaplacen.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, MFF UK, 12. června 2017


Muzejní noc v Karolinu: pro fotografii s Janem Husem si přišly stovky lidí

V Evropě není mnoho takových míst, jako je Karolinum, starobylé centrum Univerzity Karlovy, kde se lidé vzdělávají už od středověku. Ještě zvláštnější atmosféru vyzařuje v noci, kdy tato gotická stavba působí téměř mystickým dojmem. Na vlastní kůži se o tom mohli přesvědčit všichni, kdo se do ní zašli podívat v rámci Pražské muzejní noci v sobotu 10. června.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 11. června 2017


Přihlaste se do Univerzitní štafety. Endorfiny během zkouškového bodnou

Zkouškové je náročné období nejen pro mozek, ale pro lidský organismus vůbec. Ideální je studium prokládat pohybem na čerstvém vzduchu. Příležitost k tomu budou mít studenti i zaměstnanci vysokých škol na Univerzitní štafetě.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 9. června 2017


V léčbě poruch příjmu potravy pomůže reforma psychiatrie

Počet jedinců, kteří trpí nějakou formou poruchy příjmu potravy, stále stoupá. Nejde však jen o adolescentní dívky, stále více nemocných nacházíme také mezi dospělými v produktivním věku. O otázkách týkajících se různých forem poruch příjmu potravy s námi hovořila profesorka Hana Papežová.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 8. června 2017


Jean-Claude Juncker: Když vidím univerzitu, jako je tato, neztrácím naději

Na půdě Univerzity Karlovy přednášejí nejen tuzemští a zahraniční vědci, ale i další významné osobnosti veřejného života. Tentokrát měli zájemci možnost poslechnout si přednášku předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 8. června 2017


Akademický senát vybral kandidáta na funkci děkana KTF UK

Kandidátem na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy se stal prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D. Na mimořádném zasedání ho ve středu 7. června podpořilo osm z dvanácti členů fakultního Akademického senátu. O funkci se ucházel také současný proděkan pro studium KTF UK doc. ThLic. Jaroslav Brož, Th.D.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 7. června 2017


Pryč z fronty a postavte si glóbus. Muzejní noc na Univerzitě Karlově

V noci z 10. na 11. června se uskuteční již čtrnáctý ročník Pražské muzejní noci. Od 19 hodin se veřejnosti otevřou brány nejvýznamnějších pražských kulturních i vzdělávacích institucí, mezi nimiž nebude chybět ani Univerzita Karlova. Přinášíme vám soupis všech univerzitních pracovišť, která budete moci navštívit.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 6. června 2017


Struktura chaosu přináší pohled do oblasti digitálního umění

V prostorách Malé galerie vědeckého obrazu Matematicko-fyzikální fakulty UK probíhá výstava Struktura chaosu absolventky Fakulty humanitních studií UK Elišky Vokounové. Ta se již několik let zabývá digitálním uměním, její specialitou je fraktální grafika.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 5. června 2017


Kobylka hnědá popohnat se nedá. Děti slavily svůj den

Co na očích, to na srdci. Radost, kterou pravidelně kouzlí dětský den 1. lékařské fakulty UK v očích malých návštěvníků, zajisté hřeje všechny pořadatele po celý rok u srdce. Dětská pouť v zahradě Neurologické a psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN se letos konala 1. června.

Pokračování

Autor: Petra Köpplová, 2. června 2017
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.