Výpis článků z archivu za měsíc: Únor 2011


Nedoporučujeme prominutí. Případu Dagmar Šimkové se ujali studenti Právnické fakulty UK

„Hrubá, arogantní a povýšená, což jsou nejtypičtější povahové rysy buržoazie a kapitalistických reakcionářů, chovající nenávist k lidově demokratickému zřízení...“ - tak popisují soudní a vězeňské spisy z 50. let minulého století Dagmar Šimkovou, neobyčejně vzdělanou dívku, jejímž největším problémem bylo, že se narodila do jaksi nesprávné rodiny buržoazního bankéře a podílela se na údajném spiknutí a podvratné činnosti proti socialistickému lidově demokratickému zřízení v ČSSR. Mimořádně nepříznivý kádrový profil doplňovala sestra D. Šimkové, která po únoru 48 uprchla do Austrálie.

Pokračování

28. února 2011


Asociace emeritních rektorů k diverzifikaci vysokého školství a neetickému chování akademických občanů

Asociace emeritních rektorů se na svém zasedání dne 17. února 2011 v Plzni shodla na neodkladné potřebě diverzifikace vysokého školství ČR. Je proto odhodlaná plně podporovat úsilí ČKR i RVŠ v tomto směru. Diverzifikaci vysokých škol ČR chápe AER jako proces přístupný všem vysokým školám, do kterého budou vstupovat na základě svých autonomních rozhodnutí.

Pokračování

25. února 2011


Poučení z dějin komunizmu: Mlaťte je, vždyť je to reakce!

Ke střetu došlo tam, kde je dnes pamětní deska. „Zazněl povel, abychom se rozešli. My jsme ale zpívali hymnu a postupovali krok za krokem. Po záměrně zinscenované scéně zazněl výstřel, jehož střepiny nadosmrti zmrzačily kolegu Řehounka. A pak už to zfanatizovaná komunistická policie nevydržela – Mlaťte je, vždyť je to reakce! Začali nás bít pažbami a opasky s kovovými sponami; krve teklo dost. Tato krev byla první krví komunistické diktatury, tímto pochodem studenti zachránili čest českého národa před svobodným světem a zahájili 3. protikomunistický odboj.“

Pokračování

25. února 2011


Rektor UK Václav Hampl předal Bolzanovu cenu

Univerzita Karlova dnes ocenila pět studentů Bolzanovou cenou za objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem a interdisciplinárním tematickým přesahem. "Bolzanova cena se dominantně opírá o kvalitu prací a většinou jsou, stejně jako letos, jejími laureáty studenti doktorandského studia," uvedl rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl při gratulaci výhercům sedmnáctého ročníku.

Pokračování

24. února 2011


„Imre Kertész Kolleg Jena“ se představuje v Praze

Prvého listopadu 2010 bylo na Friedrich-Schiller-Universität v Jeně slavnostně otevřeno Kolegium Imre Kertésze, a to s dotací spolkového ministerstva pro vzdělání a výzkum SRN ve výši 8,2 milionů euro. S těmito prostředky bude v příštích šesti letech podporováno celkem deset fellows, kteří budou bádat k tématu „Východ Evropy ve 20. století – srovnání historických zkušeností“. Kolegium Imre Kertésze zatím nemá české fellows, ale chce navázat pracovní kontakty k pražským fakultám a institutům Univerzity Karlovy. Představení proběhne 11.3. pátek v 10:00 v Celetné v posluchárně č. 141.

Pokračování

23. února 2011


Mene Tekel - konference Reflexe totality v umění a vzdělávání

„Univerzity mají rozvíjet veřejnou mravnost, a proto vítám, že se konference Mene Tekel koná na univerzitní půdě,“ uvedl při dnešním zahájení konference „Reflexe totality v umění a vzdělávání“ rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl. Studenti a odborná veřejnost měli v průběhu dopoledne, které moderoval senátor a historik PhDr. Tomáš Grulich, možnost seznámit se v Kongresovém centru Karolina s filmovými dokumenty o životě a díle sochařů Otakara Švece a Jaroslava Šlezingera.

Pokračování

22. února 2011


Usnesení 109. zasedání Pléna České konference rektorů

ČKR se opět zabývala hodnocením kvality a výkonnosti vysokých škol, neboť z pohledu ČKR jde o stěžejní téma reformy terciárního vzdělávání v ČR. ČKR přípravou vlastního koncepčního materiálu dokládá svůj zájem o účast  na reformních krocích vedoucích k vyšší úrovni vysokoškolského vzdělávání v ČR.

Pokračování

21. února 2011


Filozofická fakulta UK v Praze a Památník národního písemnictví podepsali smlouvu o spolupráci

Děkan Filozofické fakulty UK a ředitel Památníku národního písemnictví podepsali smlouvu o rozšíření dosavadních společných aktivit obou institucí. Hlavní důraz je kladen na oblast spolupráce při doktorském studiu, ale smlouva se dotýká i kooperace při kulturních aktivitách. Obsahuje např. i významný závazek Památníku zpřístupnit Ústavu Českého národního korpusu FF UK digitální kopie nebo fotokopie rukopisů a tisků za účelem jejich přepisu pro diachronní složku českého národního korpusu.

Pokračování

17. února 2011


Zasedal Sněm Rady vysokých škol

S informacemi k důležitým otázkám českého vysokého školství, o kterých dnes jednal Sněm Rady vysokých škol na svém 7. zasedání, seznámilo novináře na tiskové konferenci vedení rady. „Dnešní jednání bylo klíčové pro pana ministra,“ zahájil krátké odpolední setkání s novináři Prof. Ing. Vladimír Haasz, CSc., předseda Rady vysokých škol (RVŠ), „k důležitým bodům jednání patřilo financování vysokých škol a rekapitulace situace na Západočeské univerzitě v Plzni v souvislosti s událostmi na Právnické fakultě ZU.“

Pokračování

17. února 2011


Český rozhlas a Filozofická fakulta UK vyhlašují literární soutěž na téma „Svoboda slova – včera a dnes“

U příležitosti šedesáti let uplynulých od zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa do Československa v květnu 1951 vyhlašují Český rozhlas a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy literární soutěž pro studenty středních škol.

Pokračování

16. února 2011


Kam směřuje české vzdělávání

Pedagogická fakulta UK a Česká pedagogická společnost pořádají ve dnech 16. a 17. února výroční vědeckou konferenci s mezinárodní účastí pod názvem Místo vzdělávání v současné společnosti: paradigmata - ideje - realizace. Konference probíhá pod záštitou děkanky Pedagogické fakulty UK v Praze doc. PaedDr. Radky Wildové, CSc., v prostorách fakulty v ulici M. D. Rettigové 4, Praha 1.

Pokračování

16. února 2011


16. ročník soutěže o Iberoamerickou cenu zná své vítěze

Ve středu 16. února 2011 v 16.00 hodin se ve Vlasteneckém sále Karolina konalo slavnostní předání cen 16. ročníku Iberoamerické ceny. Účastnilo se 23 studentů českých vysokých škol.

Pokračování

16. února 2011


Univerzita Karlova vyslala do zahraničí desetitisícího studenta

Programu Erasmus využije k vycestování za zkušenostmi do zahraničí ročně několik tisíc studentů z českých vysokých škol. Univerzita Karlova má však jedno prvenství – v letošním akademickém roce vyslala do zahraničí studentku s pořadovým číslem 10 000. Jedná se o studentku Právnické fakulty UK, která je v současné době na ročním studijním pobytu ve Francii.

Pokračování

16. února 2011


Uhájit názory nezávislého vědeckého myšlení. UK si připomněla osobnost prof. Milana Sojky

Osobní vzpomínky a bohatý výčet výjimečných kvalit vědecké, publikační a pedagogické činnosti prof. Milana Sojky, významného českého ekonoma, teoretika, vedoucího katedry Institucionální ekonomie Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a bývalého proděkana této fakulty, provázely dnešní vzpomínkové odpoledne nazvané Pocta Milanu Sojkovi, které uspořádala Fakulta sociálních věd v reprezentačních prostorách Karolina. K tomuto mimořádnému člověku a mysliteli se ve svých projevech vraceli jeho kolegové, přátelé i členové rodiny prof. Sojky.

Pokračování

15. února 2011


Usnesení Akademického senátu UK

Ohlášené ukončení pracovních poměru lékařů v nemocnicích, včetně nemocnic fakultních, ovlivní negativně výukový proces realizovaný na lékařských fakultách UK. Odchod lékařů je důsledkem nahromadění problémů ve zdravotnictví, které nejsou dlouhodobé řešeny a negativně ovlivňují především další vzdělávání absolventů studijního programu všeobecného lékařství a platové ohodnocení práce lékařů.

Pokračování

11. února 2011


K žebříčkům a hodnocení

V ČR dosud neexistuje odbornou veřejností nezpochybnitelný, kvalitní nástroj hodnocení a srovnávání činnosti vysokých škol, a to i přes zřejmý zájem veřejnosti o souhrnné a přehledné informace. Vysoké školy, včetně univerzit, jsou tak v současnosti zaplaveny různými hodnoceními výkonu, profily činností, žebříčky kvality, určováním pořadí a vzorových postupů převážně zahraniční provenience.

Pokračování

11. února 2011


Prioritou výstavby jsou pražské minikapusy a projekty VaVpI

Za priority výstavby označil na dnešní tiskové konferenci rektor UK prof. Václav Hampl pražské minikapusy a projekty financované z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v Plzni a Hradci Králové a projekt BIOCEV. „Z mého pohledu je zásadní, že projekt BIOCEV v sobě zahrnuje možnost propojení s dalším projektem VaVpI, nejvýkonnějším laserem na světě. Na projektu ELI, který se plánuje v nedalekých Dolních Břežanech, se univerzita podílí,“ uvedl rektor UK prof. Václav Hampl.

Pokračování

10. února 2011


Nadační fond Bernarda Bolzana ocenil práce za rok 2010 v oborech fyzika, informatika a matematika

Dnešní zasedání Vědecké rady Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, 5. v tomto roce, se v jeho začátku odvíjelo ve slavnostní atmosféře. Prvním bodem programu bylo vyhlášení a předání cen Nadačního fondu Bernarda Bolzana za rok 2010 v oborech fyzika, informatika a matematika.

Pokračování

9. února 2011


K hodnocení českých veřejných vysokých škol v HN

Dne 7.2.2011 zveřejnily Hospodářské noviny zvláštní přílohu s hodnocením českých veřejných vysokých škol. V této souvislosti UK požádala redakci HN, aby na redakčním webu (www.ihned.cz) urychleně publikovala přesnou metodiku tohoto hodnocení a komplexní vstupní data a údaje (včetně jejich zdrojové základny), ze kterých  materiál  redaktorky J. Machálkové vycházel.

Tyto základní údaje Univerzita Karlova postrádá a bez nich není možné, aby stanovisko a reakce UK, které pokládáme za nezbytné,  byly relevantni.

Pokračování

8. února 2011


Virtuální Informační týden UK

Zájemci o studium na UK získají nejaktuálnější informace o přijímacím řízení na speciální webové stránce Virtuálního Informační týdne.V týdnu od 7. do 11. února 2011 nabízí Informačně poradenské centrum UK uchazečům bezplatné poradenství při rozhodování, kam směřovat svou profesní budoucnost.

Pokračování

7. února 2011


Univerzitní antická kolekce keramiky poprvé zpřístupněna veřejnosti

Univerzita Karlova poprvé zpřístupnila veřejnosti ukázky antické kolekce keramiky, terakotových a bronzových předmětů pocházející ze sbírek Ústavu pro klasickou archeologii. Návštěvníci nové expozice Národní galerie „Umění starého světa“ se od 4. února mohou seznámit s rozsáhlým souborem uměleckých děl představující vysokou úroveň starověkých kultur.

Pokračování

4. února 2011


Studenti hledali na konferenci urbanistickou vizi Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova hledá chytrou a uskutečnitelnou urbanistickou vizi pro rok 2030, která ukáže správný směr či alespoň principy rozvoje univerzity a hlavního města. Konference URBANISTICKÁ VIZE UK 2030, která se konala dnes v Modré posluchárně UK, byla příležitostí pro studenty architektury z ateliérů špičkových českých vysokých škol prezentovat své vlastní nápady, jak by měla vypadat naše největší univerzita za dvacet let.

Pokračování

4. února 2011


Jdeme s dobou. 3. LF UK otevřela integrovanou učebnu biofyziky a ošetřovatelství

„Je skvělé vědět, že ve světě plném špatných a složitých zpráv existují také nějaké dobré - a tahle patří k těm nejlepším,“ řekl děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. několik vteřin před tím, než symbolicky přestřihl bílou stuhu a oficiálně zahájil provoz nové integrované učebny biofyziky a ošetřovatelství na 3. LF UK. Posluchači obou oborů tak dostali k dispozici studijní pracoviště, které sleduje nejmodernější trendy výuky na lékařských fakultách.

Pokračování

3. února 2011


Středoškoláci si užili Jeden den s fyzikou

Tradičně první únorový čtvrtek pořádá Matematicko-fyzikální fakulta UK Jeden den s fyzikou. Letos se akce pro středoškolské studenty uskutečnila už pošestnácté. Specializovaný den plný přednášek, exkurzí a experimentů má za cíl přiblížit fyziku jako zajímavou a zábavnou vědu, které není potřeba se bát.

Pokračování

3. února 2011


Bezplatné hlídání dětí a úhrady kurzů pro rodiče-akademiky

V rámci projektu realizovaného na Filozofické fakultě UK mohou využít podporu i rodiče-akademici z ostatních pražských fakult  a dalších pracovišť  Univerzity Karlovy. Pokud  máte o využití podpory zájem, neváhejte nás kontaktovat na níže uvedeném emailu nebo telefonu.

Pokračování

2. února 2011


Slavnostní podpis meziuniverzitní dohody s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitře

Dne 2. 2. byla slavnostně podepsána meziuniverzitní dohoda o spolupráci Univerzity Karlovy s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitře. Prodloužení dohody, jejíž platnost koncem roku 2010 vypršela, dnes stvrdili podpisy rektor UK prof. Václav Hampl a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Libor Vozár, CSc..

Pokračování

2. února 2011




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.