Výpis článků z archivu za měsíc: Květen 2011


Stanovisko Předsednictva České konference rektorů k dopisu předsedy AV

Předsednictvo České konference rektorů upozorňuje na vážné vady argumentace, kterou předseda Akademie věd ČR v tomto svém dopise použil. Předsednictvo České konference rektorů konstatuje, že Rada pro výzkum vývoj a inovace schválila dne 29. dubna 2011 usnesení, kterým předložila Vládě ČR návrh SR VaVaI ve dvou variantách. Úvahy o vývoji, který tomuto usnesení předcházel, jsou zcela bezpředmětné.

Pokračování

29. května 2011


Mission impossible aneb Strategické řízení v českém školství

V pořadí třetí kulatý stůl nad problémy řízení škol uspořádalo 26. 5. Centrum školského managementu PedF UK.  Setkání nazvané Strategické řízení v českém školství – Mission impossible? se konalo pod záštitou děkanky doc. PaedDr. Radky Wildové, CSc., a sloužilo k vzájemnému pochopení, tříbení názorů a formulaci stanovisek.

Pokračování

27. května 2011


Rektor UK Václav Hampl ocenil nejlepší vědecké publikace a knihy roku

Na dnešním zasedání Vědecké rady UK bylo předáno celkem pět Cen rektora za nejlepší vědecké publikace, učebnice a skripta roku Univerzity Karlovy. Zároveň z rukou rektora UK převzaly pamětní medaili Univerzity Karlovy dvě významné osobnosti – imunoložka prof. MUDr. Terezie Fučíková, DrSc., a historik prof. PhDr. Ivan Hlaváček, CSc.

Pokračování

26. května 2011


Zbavit se stereotypů. O diskusním večeru nad knihou Smířená různost

Centrum teologie a umění (CTU) při Katolické teologie fakultě Univerzity Karlovy v Praze spolu s centrem Dominikánská 8 a nakladatelstvím Portál uspořádalo ve středu 18. května 2011 v barokním refektáři kláštera u Sv. Jiljí debatu nad právě vydanou knihou rozhovorů Tomáše Halíka s polským dominikánem Tomaszem Dostatnim Smířená různost. Diskuze se vedle obou autorů zúčastnil i pražský světící biskup Václav Malý, moderátorem byl architekt a vedoucí CTU Norbert Schmidt.

Pokračování

25. května 2011


Růžová rodu sluší. Nová kniha o rodu v životě literatury

Jednou z posledních novinek Nakladatelství Karolinum je publikace z pera translatoložky PhDr. Evy Kalivodové, Ph.D., která se zaměřuje na fenomény a otázky překladu a rodu. Křest knihy Browningová nebo Klášterský? Krásnohorská nebo Byron? s podtitulem O rodu v životě literatury se uskutečnil 24. 5. v komorním prostředí Ústavu translatologie FF UK, který sídlí ve Šporkově paláci.

Pokračování

25. května 2011


Jasná konstanta Hebe Kohlbrugge

Pozoruhodným svědectvím angažované křesťanské životní cesty uprostřed velkých konfliktů 20. století je kniha pamětí nizozemské protestantky Hebe Kohlbrugge, kterou na český knižní trh uvádí nakladatelství EMAN. Prezentace českého vydání knihy „Dvakrát dvě je pět. Můj nevypočitatelný život od roku 1914“ se za přítomnosti autorky, která nedávno oslavila 97. narozeniny, uskutečnila na půdě Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy 20. května 2011. Výjimečnou událost podpořil svou přítomností také velvyslanec Nizozemského království v České republice J. E. Jan Cornelis Henneman.

Pokračování

24. května 2011


Od explantátů po geneticky modifikované rostliny aneb půlstoletí rostlinných biotechnologií

Katedra experimentální biologie rostlin (KEBR) Přírodovědecké fakulty UK ve spolupráci s Českou společností experimentální biologie rostlin ČSEBR uspořádala 17. 5. 2011 celostátní seminář u příležitosti 70. narozenin Zdeňka Opatrného, profesora KEBR, který se dlouho intenzivně věnuje expertní i popularizační činnosti v problematice rostlinných biotechnologií a geneticky modifikovaných (GM) plodin. Program semináře sestavil profesor Opatrný z řečníků představujících jeho dlouholeté kolegy a spolupracovníky v oboru experimentální biologie rostlin.

Pokračování

23. května 2011


Prof. ThDr. Jan Blahoslav Lášek byl zvolen děkanem Husitské teologické fakulty UK

V čele Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy opět stane prof. ThDr. Jan Blahoslav Lášek. Akademický senát fakulty ho na svém řádném zasedání 23. května 2011 podruhé zvolil děkanem. Jan Blahoslav Lášek byl jediným kandidátem na tuto funkci. Dosáhl plného počtu deseti hlasů z desetičlenného Akademického senátu HTF UK.

Pokračování

23. května 2011


Vychází kniha prof. Josefa Petráně České dějiny ve znamení kultury

V Císařském sále Karolina se 19. 5. 2011 uskutečnilo setkání u příležitosti vydání knihy profesora Josefa Petráně „České dějiny ve znamení kultury“. Nová kniha významného českého historika přináší ty z jeho četných prací, které se z různých úhlů pohledu zabývají kulturními dějinami. Fundované a zároveň čtivé studie, které byly samostatně publikovány v průběhu několika uplynulých desetiletí, jsou tak příhodně shromážděny na úctyhodné ploše téměř šesti set stran.

Pokračování

23. května 2011


Usnesení Akademického senátu UK

AS UK konstatuje, že Univerzita Karlova (UK) je připravena spolupracovat s MŠMT na reformě vysokého školství, pokud bude jejím cílem podpora kvalitního vysokoškolského vzdělávání, vědy a výzkumu. Tohoto cíle je možno nejlépe dosáhnout promyšlenými kroky napravujícími slabá místa současného systému. MŠMT však zatím předkládá koncept radikálních a v našich podmínkách zcela neověřených změn organizačního uspořádání a prostředí fungování vysokých škol.

Pokračování

20. května 2011


Informace o zasedání sněmu Rady vysokých škol 19. 5. 2011

"Sněm Rady vysokých škol konstatuje, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR dosud nevyhověl usnesení sněmu Rady VŠ ze dne 17. 2. 2011, kterým Rada VŠ požádala o předložení srovnání vývoje rozpočtu regionálního a vysokého školství v kontextu demografického vývoje a vývoje počtu žáků a studentů. Rada VŠ ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR o toto srovnání opětovně a naléhavě žádá...." Toto je jedna část z usnesení Sněmu Rady vysokých škol, kterou na svém zasedání 19. 5. 2011 Sněm RVŠ přijal a prezentoval na tiskové konferenci.

Pokračování

19. května 2011


Aleš Gerloch: Nebudou-li meze svobody, nebude svoboda žádná; bude jen právo silnějšího

Na téma omezení státní moci povinností spojených s konceptem právního státu jako jednoho z klíčového paradigmatu současného práva vystoupil v úvodním bloku přednášek mezinárodní konference Prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc., děkan Právnické fakulty UK. Dvoudenní mezinárodní konferenci nazvanou „Ochrana základních práv a svobod v proměnách práva na počátku 21. století v českém, evropském a mezinárodním kontextu“ zorganizovala ve dnech 18. a 19. května 2011 Právnická fakulta Univerzity Karlovy.

Pokračování

19. května 2011


Mapová sbírka PřF UK bude do odvolání uzavřena z důvodů rekonstrukce

Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy  je od 23. 5. 2011 do odvolání uzavřena z důvodů rekonstrukce. I-Foru to sdělila vedoucí Geografické knihovny a ředitelka Mapové sbírky PhDr. et Mgr. Eva Novotná.

Pokračování

19. května 2011


Robotický den 2011- zástupce UK postoupil do mezinárodního kola

Nelítostné, ale férové klání robotů nachystali pro týmy soutěže Eurobot na 7. května studenti a zaměstnanci MFF UK. „Šachovanou“, ve které roboti na šachovnici přemísťovali figurky a stavěli věže, nejlépe zvládlo družstvo sourozenců MMM.Málek. Hned na druhém místě se umístil s týmem Gymšpit i jediný zástupce UK, student prvního ročníku bakalářského studia informatiky na Matematicko-fyzikální fakultě. Druhým místem svého robota si toto družstvo zajistilo postup do mezinárodního kola v Astrachani.

Pokračování

18. května 2011


Odhalení pamětní desky Josefu Pekařovi na Kosti

Dne 30. dubna 2011 byla Josefu Pekařovi na hradě Kosti odhalena pamětní deska. Stalo se tak při 100. výročí dokončení prvního vydání Knihy o Kosti. Deska s reliéfem, jejímž autorem je akademický sochař Aleš John, je uvozena citací Pekařova vyznání z předmluvy k této knize. Desku odhalil spolumajitel hradu Giovanni Kinský.

Pokračování

18. května 2011


Alchymie na dvoře Rudolfa II. je světovým fenoménem

Pěkně tlusťoučká, pořádně těžká a parádně provedená je kniha „Alchymie a Rudolf II. - Hledání tajemství přírody ve střední Evropě v 16. a 17. století,“ která byla 17. května představena v Literární kavárně nakladatelství Academia na Václavském náměstí. Obdivovatelům doby Rudolfa II. se tak do rukou dostává jedinečná publikace, která je výsledkem mnohaletého badatelského úsilí kolektivu autorů předních odborných pracovišť v České republice za spolupráce sedmi zahraničních rudolfínských badatelů z Vídně, Spojených států a Japonska. Vydavatelem publikace je nakladatelství ARTEFACTUM Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Pokračování

18. května 2011


Svět knihy proběhl opět za účasti Univerzity Karlovy

Již 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy hostil ve dnech 12.–15. května Průmyslový palác na pražském Výstavišti. Nakladatelství Karolinum opět vítalo návštěvníky u svého z dálky viditelného stánku v rohu pravého křídla Průmyslového paláce. Letošním partnerem festivalu se stal Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK, který se spolupodílel na přípravě a moderování mnoha pořadů věnovaných arabské literatuře. Čestným hostem festivalu byla totiž Saúdská Arábie.

Pokračování

15. května 2011


Dělat reformy má svůj smysl, prohlásil na setkání se studenty premiér Petr Nečas

Řečí čísel se snažil předseda vlády Petr Nečas přesvědčit studenty a členy akademické obce o nutnosti vládní reformy. Zaplněná aula Filozofické fakulty UK si v úterý 10. května se zájmem vyslechla argumenty pro urychlené zavedení zejména důchodové reformy, v následné diskuzi pak došlo na dotazy i kritiku současné vlády. Setkání zahájil rektor UK prof. Václav Hampl, diskuzi moderoval doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., děkan Filozofické fakulty UK.

Pokračování

11. května 2011


Studentská vědecká konference 3. LF čeká na vyhlášení výsledků

Studentskou vědeckou konferenci 3. lékařské fakulty UK dnes slavnostně zahájil proděkan pro studium a výuku MUDr. David Marx.  Po krátkém úvodu se účastníci rozdělili do dvou sekcí. V Burianově posluchárně prezentovali vědecké práce v klinické a teoretické sekci pregraduální studenti a v Jonášově posluchárně soutěžila sekce postgraduální. Vyhlášení vítězů soutěže proběhne dnes v průběhu neformálního večera v Bowling baru.

Pokračování

11. května 2011


Rovné příležitosti na UK - dotazníkový průzkum

Prosíme členy a členky akademické obce (akademické pracovníky a pracovnice, doktorandy a doktorandky), kteří se chtějí podílet na zmapování situace rovných příležitostí na UK, aby se zapojili do průzkumu situace rovných příležitostí. Cílem tohoto průzkumu je zejména identifikování přirozených i umělých bariér dosažení a výkonu pracovní pozice na UK a případných možností řešení.

Pokračování

10. května 2011


Akademický senát zvolil děkanem FHS UK Ladislava Benyovszkyho

Děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy bude doc. PhDr. Ladislav Benyovszky, CSc. Akademický senát FHS UK ho zvolil 5. května 2011 na svém řádném zasedání. S počtem 13 hlasů ze 13 dosáhl maximální podpory a porazil tak svého protikandidáta Bc. et Bc. Štěpána Pudláka.

Pokračování

6. května 2011


Projekt roku v soutěži MŽP ČR získala Martina Nádherná z PřF UK

Mgr. Martina Nádherná z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK získala v soutěži Ministerstva životního prostředí „Chytrá řešení pro životní prostředí“ cenu Projekt roku. Její projekt "Nové bezpečné Li-ion baterie nejen pro elektromobily" byl vybrán mezi pět projektů s největším realizačním potenciálem.

Pokračování

5. května 2011


Mezinárodní konference Dialog ve výchově, umění a sportu

Katedra občanské výchovy a filozofie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy pořádá dne 5. 5. 2011 mezinárodní konferenci nazvanou Dialog ve výchově, umění a sportu. V pořadí jde již o konferenci desátou, jubilejní. Od roku 2002, tradičně vždy první týden v květnu, se setkáváme na konferenci věnované pokaždé jednomu z podstatných témat filozofie výchovy.

Pokračování

4. května 2011


Válka a média. Beseda s Matyášem Zrnem v ÚVRV PedF UK

V pondělí 11. 4. 2011 se diskuse na téma „Válka a média“ zúčastnil semináře „Využití médií ve vzdělávání“ Matyáš Zrno, bývalý vedoucí týmu českých civilních expertů v provinčním rekonstrukčním týmu (tým civilních expertů) afghánské provincie Lógar. Matyáš Zrno zároveň ve své předchozí kariéře působil jako novinář týdeníku Respekt (vedoucí zahraniční rubriky) a krátce také v České televizi.

Pokračování

2. května 2011


Záhadní řasníci, trávy a sociální pavouci získali Ceny časopisu Živa

V reprezentativních prostorách vily Lanna v Praze 6 převzali 2. 5. 2011 ceny časopisu Živa jednotlivci i týmy, kteří svými odbornými texty z oblasti biologie přibližují výsledky české vědy a které odborná porota i čtenáři ohodnotili jako nejlepší za rok 2010. Tři z pěti cen časopisu Živa získali vědečtí pracovníci z Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

2. května 2011




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.