UK převzala finanční dar na rozvoj turkologie

Praha 10. března (ČTK, autor:  pap mkv) - Rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl dnes v Karolinu převzal peněžní dar od tureckého velvyslanectví, který škole pomůže k rozvoji turkologie. Finance Filozofické fakultě školy (FF UK) postačí na pětiletý plat docenta v oboru a umožní jí tak znovu získat akreditaci pro samostatnou turkologii. 


 "Dar nám umožňuje rozvoj oboru, který se ocitl v situaci uzavřeného kruhu. Na jedné straně bylo nutné zaměstnat docenta na plný úvazek, abychom mohli získat akreditaci. Dokud však nebyla akreditace, nebylo možné přijímat studenty, tudíž nebyly peníze," vysvětlila ČTK situaci Olga Lomová z FF UK. 


Turkologie má podle ní ve škole tradici, je o ní zájem mezi mladými lidmi, její studium má význam v souvislosti s vyjednáváním začlenění Turecka do EU. Lomová odhaduje, že se do oboru přihlásí ročně asi stovka zájemců, škola jich prý zatím plánuje přijímat zhruba 25. Jakmile se vytvoří podmínky pro intenzivní jazykovou výuku většího množství studentů, předpokládá Lomová další rozšíření. 

    Kořeny výuky turkologie na UK spadají do 19. století. Od roku 1925 byla samostatným studijním oborem, tvrdí Lomová. Před několika lety se však škola začala potýkat s financemi na zajištění jejího dalšího rozvoje. V současné době je na FF UK možné studovat turecký jazyk v kombinaci s dějinami a kulturou islámských zemí.      pap mkv


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.