Výpis článků z archivu za měsíc: Únor 2015


Divocí koně nejen v Milovicích. Když se pokus osvědčí, můžou „sekat“ i jinde

Na tom, jak vypadala dávná evropská krajina a jak její podobu ovlivňovali býložravci, dnes vědci nejsou schopni se shodnout. Jedna skupina tvrdí, že velcí kopytníci pomáhali udržovat v krajině rozsáhlé bezlesé plochy, druhá s nimi nesouhlasí. Jak je to v České republice dnes, ve své malé outdoorové „laboratoři“ studuje Eva Horčičková z Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 27. února 2015


Právníci musejí studovat čínské zákony i tradice, podotýká autor oceněného slovníku

O Číně jako o nové světové velmoci se vzhledem k jejímu ekonomickému potenciálu začíná hovořit stále víc a víc. I kvůli zvyšující se poptávce po odbornících, kteří jsou schopni této zemi porozumět, zavedla Právnická fakulta UK specializované předměty věnované čínskému právu.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 25. února 2015


Celoživotní učení v historickém prostředí skýtá velký potenciál

V polovině února se v prostorách Pedagogické fakulty UK již podruhé sešli zástupci pedagogické veřejnosti a památkové péče, aby diskutovali o možnostech, které nabízí historické prostředí pro celoživotní učení. Zúčastněné zaujaly zvláště otázky spojené s koncepcí nově ustaveného metodického centra pro vzdělávání Národního památkového ústavu se sídlem v Telči.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 24. února 2015


Stačí málo, ale pravidelně a dlouhodobě. Nedostatek pohybu je zabiják civilizace

Obezita a s ní související vážná zdravotní onemocnění jsou nebezpečím, které číhá na každého z nás. Zdravý člověk přitom proti této metle moderního lidstva může bojovat relativně snadno – stačí vhodná strava a dostatečné množství pravidelného pohybu. Jenže právě v tom je kámen úrazu, jak upozorňují odborníci.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 19. února 2015


Nová kniha představuje školní vzdělávání v Estonsku, další země budou následovat

V reprezentativních prostorách estonské ambasády v Praze proběhl 10. února konal křest knihy Školní vzdělání v Estonsku, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Publikace přináší systematicky utříděné poznatky o vzdělávání v zemi, která může být českému čtenáři v mnoha ohledech blízká.

Pokračování

Veronika Laufková, 17. února 2015


Poslanci a senátoři o médiích: jsou vlivná, ale neinformují dobře

Téměř polovina členů českého parlamentu se domnívá, že média mají negativní vliv na fungování demokracie, čtyři pětiny z nich si myslí, že přispívají ke snížení důvěry lidí v politiky. Navzdory tomu však politici považují své vztahy s novináři vesměs za harmonické či neutrální.

Pokračování

FSV UK, 12. února 2015


Mezi nejvlivnější analytické chemiky světa se zařadila i Lucie Nováková z FaF UK

Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové může oslavovat. Do žebříčku čtyřiceti nejvlivnějších analytických chemiků do 40 let (Top 40 Under 40) za rok 2014, který vyhlásil časopis The Analytical Scientist, se dostala i doc. PharmDr. Lucie Nováková, Ph.D., z Katedry analytické chemie FaF UK.

Pokračování

prof. RNDr. Petr Solich, CSc.; Helena Zdráhalová, 4. února 2015


Tři univerzity, jeden tým. Vědci studují vliv třicetileté války na tuzemskou krajinu

Třicetiletá válka ovlivnila politický a společenský vývoj českých zemí na několik století. Její dopad v těchto ohledech je v současnosti vědci velmi detailně prostudován. Boje, při kterých se přesouvaly desetitisíce lidí, ať už vojáků, či civilistů, a množství materiálů i zbraní, se otiskly také do tuzemské krajiny. Jakým způsobem, to však probádané není.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 3. února 2015




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.