Výpis článků z archivu za měsíc: Březen 2012


Den vědy přilákal spoustu návštěvníků

Hlavní budova Filozofické fakulty UK se ve středu 21. března proměnila v mraveniště. Davy posluchačů přecházely z patra do patra a trpělivě čekaly ve frontě před posluchárnami, až skončí předchozí přednáška. Některým návštěvníkům bylo -náct nebo -cet, přišli ale i ti, jejichž věk končí na -sát. Den vědy na Filozofické fakultě byl totiž určen všem, kteří chtěli zjistit, jaký potenciál v sobě skrývají humanitní obory.

Pokračování

22. března 2012


Nová studie o vysokém školství ve Finsku

Pracovníci Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (dále SVP PedF UK) dokončili v prosinci 2011 studii Vysoké školství ve Finsku. Studie je první z řady připravovaných materiálů, jejichž cílem je porovnat, jak v některých evropských zemích konkrétně probíhá vývoj vysokých škol, především jejich expanze a diverzifikace, a jak se přistupuje k řešení klíčových problémů.

Pokračování

21. března 2012


Trénink intelektově postižených vyžaduje trpělivost a velkou podporu

Trénink mentálně handicapovaných sportovců vyžaduje velmi individuální přístup. Své o tom ví doc. PhDr. Pavel Tilinger, CSc., z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, který trénuje takto postižené lidi už řadu let. Nyní společně se svými kolegy z fakulty připravil publikaci, jež se takovouto sportovní přípravou detailně zabývá. V Nakladatelství Karolinum vyšla před pár dny.

Pokračování

16. března 2012


Co na sebe člověk prozrazuje během telefonického rozhovoru

Lidskou řeč můžeme považovat za biometrický údaj, který poskytuje informace o mluvčím. Na rozdíl od jiných biometrických parametrů jako otisk prstu či struktura DNA však řeč není čistě fyziologickým jevem, a o unikátním „otisku hlasu“ proto nelze hovořit. Mgr. Radek Skarnitzl, Ph.D., z Fonetického ústavu FF UK během Dne vědy představí ty vlastnosti řečového signálu, které se nejčastěji využívají pro účely rozpoznání mluvčího.

Pokračování

15. března 2012


Věda vážně, hravě i prakticky. Tak bude vypadat Den vědy na Filozofické fakultě

Den vědy na FF UK chce ukázat, že humanitní obory ani dnes neztratily nic ze svého tvůrčího potenciálu. Celodenní akce proběhne 21. března od 10 hodin v hlavní budově fakulty a je otevřená nejen studentům či uchazečům o studium, ale i celé široké veřejnosti. Proč se fakulta rozhodla vědu touto formou prezentovat a na co se návštěvníci mohou těšit, nám řekl proděkan pro vědu a výzkum FF UK prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.

Pokračování

14. března 2012


Budeme následovat kolaps starého Egypta? Odpoví Miroslav Bárta

Studium anatomie vzestupu a pádu civilizací představuje v dnešní době zásadní zdroj poučení, který může být inspirací a může i pomoci při případných projekcích vývojových trajektorií do budoucnosti. Příspěvek věnující se tomuto tématu přednese v rámci Dne vědy FF UK ve středu 21. března od 14.35 prof. Miroslav Bárta, Dr., z Českého egyptologického ústavu FF UK.

Pokračování

14. března 2012


Homosexualita v dějinách české kultury

Velkou pozornost vyvolalo vydání jedinečné publikace Homosexualita v dějinách české kultury, na které se podílel kolektiv autorů pod vedením doc. Mgr. Martina C. Putny, Dr., z Fakulty humanitních studií UK. Jedná se o první dílo, jež se souborně zabývá homosexualitou v české kultuře – literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu. Na stejné téma probíhá také v letním semestru speciální seminář na FHS UK.

Pokračování

13. března 2012


Experiment Daya Bay objevil nový typ neutrinových oscilací

Neutrina jsou obtížně polapitelné neutrální částice, vznikající např. při slučování atomových jader ve Slunci nebo v rozpadech jader v reaktorech jaderných elektráren. Existují ve třech typech – elektronová, mionová a tauonová. Minulé experimenty ukázaly, že neutrina mohou samovolně měnit svůj typ na jiný. Tomuto jevu se říká oscilace neutrin. Experimentálně byla potvrzena přeměna elektronových neutrin na vzdálenostech stovek kilometrů. 

Pokračování

8. března 2012


Pád režimu Saddáma Husajna vydal Mandejce všanc extremistům

O existenčně ohroženou nábožensko-etnickou skupinu Mandejců se zajímá doktorand Husitské teologické fakulty Mgr. Marek Vinklát, kterého za vynikající diplomovou práci věnovanou tomuto tématu vyznamenal rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., Cenou Josefa Dobrovského. „Mandejci vždy žili v ústraní a v napětí s většinovou společností, což se promítlo i do současnosti. Po pádu vlády Saddáma Husajna ztratili ochranu a byli vystaveni místním extremistům,“ nastiňuje černý osud Mandejců Marek Vinklát.

Pokračování

6. března 2012




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.