Výpis článků z archivu za měsíc: Březen 2014


Vědci hledají způsob, jak naučit žáky nejen mnohé znát, ale umět vědomosti i používat

Když si od roku 2007, respektive 2009, základní a střední školy začaly vytvářet vlastní koncepci výuky na základě rámcových vzdělávacích programů a opustily tradiční osnovy, očekávalo se, že ve školní praxi postupně dojde k proměně priorit ve vzdělávacích cílech. Ukázalo se však, že školský systém je vůči změnám v cílech a obsahovém pojetí výuky mnoha předmětů značně rezistentní.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 26. března 2014


V hudbě se odrážejí změny celé společnosti, upozorňuje etnomuzikoložka

Jakou roli hraje hudba v procesu vedoucímu k sociálnímu vyloučení, nebo naopak začlenění? Tyto otázky se staly spojovacím prvkem publikace Tóny z okrajů: Hudba a marginalita, kterou připravila skupina etnomuzikologů pod vedením docentky Zuzany Jurkové z Fakulty humanitních studií UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 25. března 2014


Tématem třetího ročníku Dne vědy je Svět jako fikce, fikce jako svět

Chcete si „naživo“ poslechnout čerstvého nositele Templetonovy ceny prof. Tomáše Halíka nebo se dozvědět něco o realitě a fikci shakespearovského divadla z úst prof. Martina Hilského? Nebo se raději necháte inspirovat zástupci mladé vědy? V tom případě zavítejte na třetí ročník Dne vědy, který se uskuteční 26. března v hlavní budově Filozofické fakulty UK a ve studentském klubu K4 v Celetné 20.

Pokračování

FF UK; Lucie Kettnerová, 24. března 2014


Nový objev českých egyptologů! Další kostra člena rodiny královských úředníků

Odborníci z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK se v březnu vrátili do lokality pyramidového pole v Abúsíru a už hlásí první objev. V jedné šachtě byla otevřena nedotčená pohřební komora s ostatky vysokého hodnostáře z doby 2. poloviny 5. dynastie. Jeho jméno bude teprve předmětem dalšího bádání.

Pokračování

Lucie Kettnerová a FF UK, 24. března 2014


Mladé vysokoškolačky láká finanční sektor, ukazuje nová studie IDEA

Počet pracujících ve finančním sektoru se za posledních 20 let více než zdvojnásobil a dominují mu mladé ženy s vysokoškolským vzděláním. Průměrná mzda v tomto sektoru činí více než dvojnásobek průměrné mzdy, což je do jisté míry dáno nadprůměrnou úrovní vzdělanosti ve finančnictví. Zjistila to nová studie , která působí v Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Pokračování

Lucie Kettnerová, 18. března 2014


Výzkumné centrum na Právnické fakultě UK má v hledáčku lidská práva

Podnítit vědeckou diskuzi o metodách výzkumu lidských práv. To je jedním z hlavních úkolů Výzkumného centra pro lidská práva, které působí při Právnické fakultě UK. Projekt se zrodil před dvěma roky, za tu dobu centrum uspořádalo řadu seminářů a workshopů a jeho členové publikovali desítky odborných článků.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 17. března 2014


Oceněný jaghnóbsko-český slovník zachycuje vymírající jazyk

V soutěži o cenu Slovník roku 2014, pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů, nedávno sklidil úspěch jaghnóbsko-český slovník Mgr. Ľubomíra Nováka, Ph.D., z Ústavu srovnávací jazykovědy Filozofické fakulty UK. Publikace získala 3. místo, cenu poroty za překladový slovník a čestné uznání.

Pokračování

Martin Linhart (FF UK), 13. března 2014


Staňte se „pokusným“ králíkem. Pár kliknutí může pomoci k velkým objevům

Hledáte užitečný způsob prokrastinace na internetu? Staňte se „pokusným králíkem“. Skupina evolučních biologů Přírodovědecké fakulty UK pod vedením profesora Jaroslava Flegra vytvořila internetové stránky Pokusní králíci. Jejich prostřednictvím hledá respondenty pro výzkum.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 11. března 2014


Jedenácté zastavení si musí každý najít sám

„Glyptotéka Lubo Kristka pro mne představuje vyvrcholení jeho uměleckého zrání,“ tvrdí PhDr. Barbora Půtová, Ph.D., z Ústavu etnologie Filozofické fakulty UK, spoluautorka knihy Kristkova podyjská glyptotéka. Tento specifický soubor soch se nachází v oblasti Podyjí a nová publikace by k němu měla přitáhnout více pozornosti ze strany nejen odborné veřejnosti.

Pokračování

Silvie Mitlenerová, 10. března 2014


Český protestantismus je středem zájmu původem nizozemského badatele

Ve zpracování dějin české, respektive československé protestantské církve je řada bílých míst. Na jejich zaplnění pracuje Dr. Peter Morée, který působí na Evangelické teologické fakultě UK. Jeho projekt Transformace českého protestantského náboženského prostředí (1980–2000) podpořila Grantová agentura ČR.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 7. března 2014


Kolik energie vydávali neandrtálci při chůzi? Ne tolik, aby kvůli tomu vyhynuli

Proč neandrtálci vyhynuli? Tato otázka vrtá hlavou vědcům po celém světě. Podle jednoho z předpokladů přispěla k jejich zániku velká energetická nákladnost jejich chůze způsobená odlišnou stavbou těla v porovnání s anatomicky moderním člověkem. Nyní však tuto hypotézu vědci Přírodovědecké fakulty UK vyvracejí.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 4. března 2014




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.