Výpis článků z archivu za měsíc: Duben 2012


Když se naučíte debatovat, může vám to pomoci i k vysněné práci

Žádné eee, vlastně, prostě ani jakoby. Nic takového v řeči studenta anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty UK Marka Leška neuslyšíte, jen čistý projev a věcné argumenty. Ne nadarmo se proto na akademickém česko-slovenském mistrovství v debatování na začátku dubna stal nejlepším řečníkem. Debatování se věnuje již přes pět let a dnes při turnajích už prý není ani nervózní.

Pokračování

27. dubna 2012


V dětském koutku FF UK teď hlídají v rámci praxe studenti

Od letního semestru 2011/2012 funguje dětský koutek v hlavní budově Filozofické fakulty UK v novém režimu. Hlídání tu zajišťují v rámci studijních praxí studenti katedry pedagogiky a katedry sociální práce FF UK. Proč ke změně došlo a jak proběhly první dva měsíce provozu, jsme se zeptali koordinátorky hlídání Nory Koubové.

Pokračování

23. dubna 2012


Jak se neztratit na Přírodovědecké fakultě? Vyzkoušejte navigaci Albert

Kde je knihovna chemie? A jak najdu studijní? Aby se zmatení studenti nejen prvních ročníků vyznali v rozsáhlém areálu budov Přírodovědecké fakulty UK, připravuje pro ně student kartografie a geoinformatiky Bc. Antonín Bačo speciální „navigační“ aplikaci. Systém Albert je součástí jeho diplomové práce a zatím funguje na internetu jen ve zkušební verzi, brzy by se však mohl stát běžnou součástí fakultních stránek.

Pokračování

20. dubna 2012


Už to nejsou skinheadi. Pravicového extremistu na první pohled nepoznáte

„Nejhorší je, když se problémy odsouvají někam do kouta a neřeší se. Nenápadně tak mohou narůst do obludných rozměrů,“ varuje Mgr. Adéla Zelenda Kupcová, doktorandka na Fakultě humanitních studií UK, která se zabývá pravicovým extremismem a jeho vztahem k současné středoevropské společnosti.

Pokračování

19. dubna 2012


Svět malých pacientů není šedivý, říká doktorka Cingrošová

Celkem 55 velkoformátových snímků Kamily Berndorffové představí výstava fotografií dětských pacientů v probíhající nebo po ukončené onkologické léčbě. Cyklus, zachycující jejich statečnost a odvahu, vznikal ve spolupráci s lékařkou Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol MUDr. Lucií Cingrošovou, s níž přinášíme rozhovor. Fotografie si můžete prohlédnout na Staroměstské radnici od 13. dubna do 6. května 2012.

Pokračování

13. dubna 2012


Jak jsme na tom s mediální gramotností

Centrum pro mediální studia CEMES FSV UK se jako výzkumné a analytické středisko věnuje otázce mediální gramotnosti dlouhodobě. Jsou Češi mediálně gramotní a jaké mají možnosti, pokud se chtějí v těchto dovednostech zlepšit? Na tyto otázky i-Foru odpovídá Mgr. Radim Wolák, provozovatel portálu obsahujícího metodiky pro učitele základních a středních škol.

Pokračování

13. dubna 2012


Reakce rektora prof. Václava Hampla pro server českápozice.cz

Unikátní výstavu s množstvím dosud nezveřejněných materiálů připravila u příležitosti výročí rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity Filozofická fakulta UK ve spolupráci s Právnickou fakultou UK a dalšími institucemi. Příprava expozice nazvané Cesty filozofie a práva 1882–2012 trvala více než rok, návštěvníkům je zdarma otevřena v prostorách Křížové chodby Karolina až do 13. května. Více informací o výstavě i-Foru prozradila její kurátorka Mgr. Karolína Chundelová z Filozofické fakulty UK.

Pokračování

5. dubna 2012


Cenu za tvůrčí počin získal profesor Borovanský

Oceněná kniha je první monografií ve světové literatuře, která je cíleně věnována melanosomům a melaninům, jež podmiňují vlastnosti a funkce těchto subcelulárních partikulí. Profesor MUDr. Jan Borovanský, CSc., FTI, je autorem 2 kapitol. Předání ceny proběhlo 4. dubna během slavnostního shromáždění pořádaného u příležitosti 664. výročí založení Univerzity Karlovy.

Pokračování

4. dubna 2012


Do Svatého Víta jsme chodili bádat už za rozednění

Je symbolem Prahy a v době, kdy její stavbu vedl Petr Parléř, patřila k předním dílům evropského kontinentu. V posledních několika letech se stala místem nesčetných návštěv prof. PhDr. Jiřího Kuthana, DrSc., Dr.h.c., a prof. PhDr. Ing. Jana Royta, Ph.D., z Katolické teologické fakulty UK, kteří jí vzdali hold rozsáhlou monografií. O této náročné publikaci zasvěcené katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha jsme hovořili s profesorem Kuthanem.

Pokračování

3. dubna 2012


Objev českých fyziků na stránkách Nature Physics

Přenos úhlového momentu z kruhově polarizovaného světla do spinu elektronů umožňuje vybudit magnet z rovnovážného stavu na časových škálách kratších než pikosekunda. Tento efekt, díky kterému lze manipulovat spiny v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů, představili vědci ze společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Práce byla publikována 1. dubna 2012 v časopise Nature Physics (DOI: 10.1038/NPHYS2279).

Pokračování

2. dubna 2012




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.