Výpis článků z archivu za měsíc: Srpen 2011


Programuji, i když spím. Najednou se probudím a vím, že v souboru je chyba

Chtěl studovat počítačovou grafiku, ale nakonec se rozhodl pro grafy a algoritmy. Bernard Lidický z Matematicko-fyzikální fakulty si barevnými pastelkami kreslí grafy do bloku i v tramvaji a místo tabletu používá papír, protože se z něho dají dobře skládat vlaštovky. A spousta mladých lidí mu možná závidí – hraní počítačových her totiž patří k jeho práci.

Pokračování

29. srpna 2011


Čeští badatelé zkoumají místo, kde zápasil David s Goliášem

Na mezinárodním archeologickém výzkumu lokality Chirbet Qeiyafa v Izraeli se pod vedením prof. Josefa Garfinkela z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě podílí i skupina pedagogů a studentů z Evangelické teologické fakulty. Srovnání biblických textů s konkrétní hmotnou kulturou umožňuje kriticky postulovat základní teze o geopolitickém kontextu střetu mezi Judskem a Pelišteou v 10. až 9. století př. n. l., který je běžně známý především z biblického vyprávění o zápase Davida, budoucího krále Judska, s Pelištejcem (Filištínem) Goliášem.

Pokračování

22. srpna 2011


Výsledek jedinečného experimentu může rozhodnout o teorii velkého sjednocení

Dosud nepozorovaný typ oscilací neutrin by měl změřit mezinárodní experiment Daya Bay, kterého se účastní fyzici a doktorandi Ústavu částicové a jaderné fyziky UK (ÚČJF). Více než 200 fyziků především z Číny, USA, ČR, Ruska a Tchaj-wanu se podílí na měření, které bude desetkrát přesnější než dosavadní nejexaktnější měření, a ani v nejbližší budoucnosti ostatní experimenty této přesnosti nedosáhnou.

Pokračování

18. srpna 2011


Když houby chtějí, můžou nás docela slušně ovládat, nebo nám i zavařit!

V muzejní nebo umělecké instituci se zpravidla prezentují výjimečná díla. V případě Sbírky kultur hub (CCF) katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK jsou těmito unikátními kousky houby. A přirovnání hub k uměleckým dílům není úplně od věci. „Když se člověk mikroskopickým houbám věnuje dlouho, zjistí, že tyto houby hýří barvami, tvary a neuvěřitelnými strukturami, které nenajdeme nikde jinde v přírodě a které opravdu hraničí v dobrém slova smyslu s uměním,“ říká vedoucí mykologické pracovní skupiny a pracovník CCF Mgr. Ondřej Koukol, PhD.

Pokračování

17. srpna 2011


Vytvořit tvář člověka je pro antropologa pořád velké dobrodružství

Několik funkcí plní Hrdličkovo muzeum člověka, které působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Je univerzitní sbírkou s bohatým archivem, knihovnou a depozitářem sloužící pro vědeckou činnost a výuku studentů. Zároveň je muzeem, kde má návštěvník jedinečnou příležitost nahlédnout do dějin vývoje lidského rodu a uvědomit si typologii a variabilitu podob člověka. Jeho sbírky a aktivity přibližuje v následujícím rozhovoru pracovnice muzea Mgr. Zuzana Krupová.

Pokračování

9. srpna 2011


Když se člověk přestane učit, tak je starý. A já se snažím příliš nestárnout

Již počtvrté se Letní školy slovanských studií na Filozofické fakultě UK účastní i francouzský historik Alain Soubigou, který i díky svým pobytům v Praze napsal životopis T. G. Masaryka. Zajímalo nás, co přilákalo profesora pařížské Sorbonny, aby o prázdninách zasedl do školních lavic – a aby na letní škole sám vystoupil se zajímavou masarykovskou přednáškou.

Pokračování

8. srpna 2011




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.