Výpis článků z archivu za měsíc: Září 2012


Komunitní zahrádky jsou v USA hit. První vznikají i v Česku

„Maloobchod je oblastí, kde se stále něco děje, stále se proměňuje, proto mě baví se jím zabývat,“ říká RNDr. Jana Spilková, Ph.D., z Centra výzkumu geografie volného času Přírodovědecké fakulty UK. Jana Spilková v létě vydala monografii Geografie maloobchodu a spotřeby: Věda o nakupování a odhaduje, že farmářské trhy doplní podobně jako v USA zakládání městských komunitních zahrádek, kde si lidé z okolí budou moci společně pěstovat ovoce a zeleninu.

Pokračování

Helena Stinglová, 27. září 2012


Pravdy a mýty o Zlaté bule sicilské

Ve středu 26. září uplyne přesně 800 let od vydání Zlaté buly sicilské, kterou získal Přemysl Otakar I. od Fridricha II. nejen dědický královský titul. O dobové politické atmosféře a skutečném významu těchto listin jsme si povídali s prof. PhDr. Josefem Žemličkou, DrSc., z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty UK., jenž se tomuto období českých dějin věnuje.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 24. září 2012


„Nyní se přesvědčíme, je-li přítomen metanol...“

„Takto hoří metanol a takto hoří etanol,“ ukazoval na žlutozelené plameny, které vyšlehly z chemických misek, RNDr. Radomír Čabala, Ph.D., z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK. Společně s RNDr. Markétou Martínkovou, Ph.D., z katedry biochemie ve čtvrtek 20. září vystoupili na přednášce Etanol a metanol – mýty a fakta, kde vysvětlovali, jak metanol působí na lidský organismus a jak se ve smrtelných dávkách mohl dostat do alkoholických nápojů.

Pokračování

Helena Stinglová, 21. září 2012


Univerzita Karlova si drží své místo v žebříčku světových univerzit

Dne 11. září 2012 byly zveřejněny výsledky dalšího z celosvětových žebříčků vysokých škol, QS World University Rankings (QS). Ten náleží k nejstarším světovým žebříčkům vysokých škol, v letošním roce byl uveřejněn již po deváté (do roku 2009 ve spolupráci s Times Higher Education). Přes proměny metodologie se jeho kritéria (na rozdíl od způsobů jejich výpočtu[1]) od roku 2005 nezměnila, přičemž se dotýkají tří oblastí: vědy a výzkumu, studia a internacionalizace.

Pokračování

Mgr. Jiří Chvátal, RNDr. Věra Šťastná, 19. září 2012


Čtyři roky příprav kvůli jednomu týdnu. Tolik práce stojí za uspořádáním mezinárodní konference

Na konci srpna hostila Filozofická fakulta UK mezinárodní konferenci věnovanou urbánní historii, na niž se sjelo téměř sedm set účastníků. Na přípravách tohoto setkání se podílel i Mgr. Jaroslav Ira z Ústavu světových dějin, který si dějiny měst zvolil i za téma své disertační práce.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 18. září 2012


Příprava učitelů češtiny na Pedagogické fakultě se proměňuje

Oborové didaktiky zažívají v posledních letech dynamický rozvoj a mění se chápání jejich funkce. Změnila se však i edukační realita v našich základních a středních školách, na což musí reagovat i obsah a způsob přípravy budoucích učitelů. Proto se vyučující didaktiky češtiny na katedře českého jazyka PedF UK rozhodli pro systémovou inovaci výuky této disciplíny v 1. a 2. ročníku navazujícího magisterského studia v oboru Učitelství českého jazyka pro ZŠ a SŠ, resp. v oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

Pokračování

14. září 2012


Skrývá Orionův meč černou díru 200krát těžší než Slunce?

Mezinárodní tým vědců z Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity v Bonnu a Queensland Univerzity v Brisbane na základě analýzy observačních dat a desítek numerických modelů ukázal, že jádro známé Velké mlhoviny v Orionu může skrývat černou díru asi 200krát těžší, než je Slunce. Výsledky jejich práce dnes zveřejnil renomovaný odborný časopis The Astrophysical Journal.

Pokračování

12. září 2012


Účastníci konference zjišťují, co je kvalita ve vzdělávání

Jubilejní XX. konference České asociace pedagogického výzkumu pod názvem Kvalita ve vzdělávání probíhá v termínu 10.–12. září 2012 na Pedagogické fakultě UK. Hlavní tématem setkání je pojem kvalita, který patří v pedagogických textech i dokumentech vzdělávací politiky v současnosti k nejfrekventovanějším, ovšem není jednoznačně vymezen.

Pokračování

10. září 2012


V Česku chybí turistické značky pro vozíčkáře. Napravit to chce studentka UK

Vytvoření soustavy turistických značek pro vozíčkáře a specifika seniorského cestovního ruchu. To jsou témata bakalářské a diplomové práce, kterým se věnovala dvojice studentů Přírodovědecké fakulty UK Bc. Pavlína Dobruská a Bc. Lukáš Slavík. V soutěži organizace CzechTourism se svými novátorskými tématy Pavlína Dobruská v kategorii bakalářských prací umístila na prvním místě, Lukáš Slavík mezi diplomanty na druhém.

Pokračování

Helena Stinglová, 5. září 2012




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.