Tisková zpráva: Parazit toxoplasma zvyšuje riziko autonehody pouze u osob s krevní skupinou Rh minus

Vědci z Univerzity Karlovy a Ústřední Vojenské Nemocnice prokázali zvýšené riziko dopravních nehod u Rh-negativních řidičů nakažených parazitem toxoplasma. Mezinárodní časopis BMC Infectious Diseases 26. května uveřejnil rozsáhlou studii českých vědců ukazující, že parazit toxoplasma, kterým je celosvětově nakažena přibližně třetina populace, výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody. Vůči negativnímu vlivu infekce byli zcela chráněni řidiči s Rh-pozitivní krevní skupinou, což bylo v souladu s výsledky  dvou loňských studií, ve kterých stejný vědecký tým sledoval v laboratorních podmínkách zhoršování reakčních dob u nakažených Rh pozitivních a Rh negativních osob.

Při nástupu na vojenskou službu bylo 3900 budoucích řidičů vojenských vozidel otestováno na infekci toxoplasmou a byla zjištěna jejich krevní skupina. Po skončení vojenské služby byl na základě záznamů vojenské policie sledován výskyt dopravních nehod u infikovaných a neinfikovaných, Rh negativních a Rh pozitivních řidičů.  Ukázalo se, že infekce zvyšuje 2,5 krát riziko nehody u řidičů Rh-negativních zatímco u řidičů Rh pozitivních se vliv infekce nijak neprojevuje. Je známo, že Rh pozitivní děti narozené Rh negativním matkám jsou ohroženy hemolytickou chorobou novorozenců. Biologická úloha Rh molekuly však není známá a až do publikování výsledků českých vědců nebylo ani známo, že by se Rh pozitivní a Rh negativní osoby v dospělosti jakýmkoli způsobem lišily co do svých vlastností.

Autoři studie upozorňují, že u řidičů s relativně čerstvou infekcí se zvýšilo riziko havárie z přibližně 2.6 % na asi 16.7% a navrhují, že by například Rh negativní piloti a dispečeři letového provozu měli být pravidelně testováni na infekci parazitem Toxoplasma gondii.

Další zdroje:

citovaný článek o zvýšeném riziko autonehody u Rh negativních řidičů

odborné články dokazující, že u Rh pozitivních osob nedochází vlivem toxoplasmosy ke zhoršování reakčních dob a

další články o vlivu toxoplasmy na lidské chování (v angličtině)

rukopis popularizačního článku o ochranném vlivu Rh pozitivity proti negativním projevům toxoplasmosy (v češtině)

Další informace podá Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., flegr@cesnet.cz, 221951821

/Praha, 26. května 2009/

Posluchárna UK

Nahrávají, vystupují a úspěšně studují na UK. Mezi ně patří i členové kapely Oben ohne Orchestra, kterou tento měsíc představujeme v rubrice Posluchárna.

Pokračování


Ženy v historii UK

Loňský univerzitní kalendář představil 12 výjimečných žen, které působily na naší univerzitě. O jejich životě a životě dalších se dozvíte na stránkách iFora.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


BIOCEV

Stavba biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV by měla být dokončena na jaře 2015. Více o jejím postupu zde.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.