Tisková zpráva: Parazit toxoplasma zvyšuje riziko autonehody pouze u osob s krevní skupinou Rh minus

Vědci z Univerzity Karlovy a Ústřední Vojenské Nemocnice prokázali zvýšené riziko dopravních nehod u Rh-negativních řidičů nakažených parazitem toxoplasma. Mezinárodní časopis BMC Infectious Diseases 26. května uveřejnil rozsáhlou studii českých vědců ukazující, že parazit toxoplasma, kterým je celosvětově nakažena přibližně třetina populace, výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody. Vůči negativnímu vlivu infekce byli zcela chráněni řidiči s Rh-pozitivní krevní skupinou, což bylo v souladu s výsledky  dvou loňských studií, ve kterých stejný vědecký tým sledoval v laboratorních podmínkách zhoršování reakčních dob u nakažených Rh pozitivních a Rh negativních osob.

Při nástupu na vojenskou službu bylo 3900 budoucích řidičů vojenských vozidel otestováno na infekci toxoplasmou a byla zjištěna jejich krevní skupina. Po skončení vojenské služby byl na základě záznamů vojenské policie sledován výskyt dopravních nehod u infikovaných a neinfikovaných, Rh negativních a Rh pozitivních řidičů.  Ukázalo se, že infekce zvyšuje 2,5 krát riziko nehody u řidičů Rh-negativních zatímco u řidičů Rh pozitivních se vliv infekce nijak neprojevuje. Je známo, že Rh pozitivní děti narozené Rh negativním matkám jsou ohroženy hemolytickou chorobou novorozenců. Biologická úloha Rh molekuly však není známá a až do publikování výsledků českých vědců nebylo ani známo, že by se Rh pozitivní a Rh negativní osoby v dospělosti jakýmkoli způsobem lišily co do svých vlastností.

Autoři studie upozorňují, že u řidičů s relativně čerstvou infekcí se zvýšilo riziko havárie z přibližně 2.6 % na asi 16.7% a navrhují, že by například Rh negativní piloti a dispečeři letového provozu měli být pravidelně testováni na infekci parazitem Toxoplasma gondii.

Další zdroje:

citovaný článek o zvýšeném riziko autonehody u Rh negativních řidičů

odborné články dokazující, že u Rh pozitivních osob nedochází vlivem toxoplasmosy ke zhoršování reakčních dob a

další články o vlivu toxoplasmy na lidské chování (v angličtině)

rukopis popularizačního článku o ochranném vlivu Rh pozitivity proti negativním projevům toxoplasmosy (v češtině)

Další informace podá Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., flegr@cesnet.cz, 221951821

/Praha, 26. května 2009/

Posluchárna UK

Kapela The Brownies se obtížně zařazuje do jakékoli hudební škatulky. Nehrají vlastní skladby, ale zkrátka všechno, co se jim líbí – od jazzu přes reggae až po „sofistikovanější“ pop. Přesvědčete se v Posluchárně UK.

Pokračování


NEJappky

Málokdo z nás si dnes dokáže představit svůj den bez hudby. Sluchátka v uších na cestě do školy, při odpočinku doma, při učení ve studovně, večer v klubu… Aplikací pro poslech hudby je nepřeberné množství a – ruku na srdce – není žádný problém si písničky stáhnout z různých úložišť. Tímto směrem ale jít nechceme.

Pokračování


700 let Karla IV.

V rámci oslav 700 let od narození císaře Karla IV. organizují Univerzita Karlova a její partneři řadu aktivit a slavnostních událostí, kterými chtějí důstojně připomenout odkaz tohoto velikého panovníka.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.