1. března 2011

NERV: Učitelům by stačilo bakalářské vzdělání a pedagogický kurz

    Praha 28. února (ČTK)

Národní ekonomická rada vlády (NERV) chce vládě navrhnout, aby učitelům stačilo jen bakalářské vzdělání a pedagogický kurz. Zástupci rady to uvedli na dnešním semináři s tím, že za katedry by mělo zamířit víc odborníků z praxe. Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom podporuje kvalifikované učitele s magisterským titulem, ti dostali letos přidáno. NERV zároveň navrhuje, aby se povinná výuka jazyků omezila jen na angličtinu, ostatní jazyky by byly volitelné.

"Vazba mezi skutečnou kvalitou učitele a jeho formálním vzděláváním je malá," řekl dnes novinářům s odkazem na zahraniční studie Daniel Münich, který je podepsán pod materiálem NERV ke školství. Magisterské vzdělání je podle něj nezbytné pouze u učitelů na prvním stupni ZŠ, ředitelů škol a odborných pedagogů. Ostatním vyučujícím by podle NERV stačily krátké pedagogické kurzy jako nástavba bakalářského studia jakéhokoliv směru, tedy nejenom pedagogiky. To by mělo za katedry přivést více odborníků z praxe.

"Snížit nábor pedagogických fakult neúměrný budoucí poptávce po učitelích, zvýšit tím výběrovost a posílit zacílenost na zájemce s reálným zájmem o pedagogickou profesi," navrhuje také NERV. Posluchači pedagogických fakult by pak měli během studia absolvovat výrazně více praktického vyučování.

"Já bych ne úplně snižoval laťku," reagoval na dnešní závěry NERV ministr školství Dobeš. Od letošního ledna přidal kvalifikovaným učitelům 2,1 miliardy na platy, což mělo ostatní pedagogy motivovat k doplnění vzdělání. S návrhem posílit praktické vyučování na pedagogických fakultách ale souhlasí.

"Povinnou výuku jazyků omezit na angličtinu a ušetřený čas věnovat formování dovedností," doporučil dále NERV s tím, že ve zbylém čase by se měli kantoři zaměřit na vzdělávání v matematice, ekonomii a financích. Ostatní jazyky by pak měly být volitelné. Podle Münicha by se měly i státní maturity zaměřit jen na testování češtiny, angličtiny a matematiky. "Angličtina je celosvětově uznávaný jazyk," uznal Dobeš s tím, že angličtina beztak hraje mezi žáky prim už nyní.

Materiál NERV neobsahuje výslovně požadavek na růst výdajů na školství, odborníci se shodli, že se musí zvýšit především efektivita vzdělávání. Přidat by se však podle něj mělo na platech učitelů, investice doporučuje také v oblasti předškolního vzdělávání. Dostatek míst v jeslích a školkách totiž spolu s podporou částečných pracovních úvazků povedou k vyšší zaměstnanosti rodičů malých dětí. Peníze do školství by naopak mělo přinést plánované školné.

Adéla Klimešová rot
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.