Fotografie musí zaujmout na první pohled, aby vzbudila zájem a zvědavost poroty


16. 9. 2011; autor: Marie Kohoutová; rubrika: i-Forum informuje

Pražské zastavení World Press Photo 2011, největší a nejprestižnější každoroční soutěže v žurnalistické fotografii, začalo v Křížové chodbě Karolina. Do 9. října 2011 budou moci návštěvníci zhlédnout práce 54 autorů z 23 zemí světa. Vystavené fotografie jsou jen zlomkem prací, které porota letos posuzovala. Soutěž svými snímky obeslalo 5691 profesionálních fotografů ze 125 zemí světa. Absolutním vítězem soutěže se stala fotografka Jodi Bieber s portrétem Bibi Aishy z Afghánistánu.

Letošní World Press Photo 2011 se chlubí několika rekordy. Do soutěže se přihlásil dosud největší počet digitálních snímků a byla nebo teprve bude prezentována ve 100 městech po celém světě; dosud ji zhlédlo 2,5 milionu lidí.

Fotografie osmnáctileté Bibi Aishy, znetvořené manželem a bojovníky Talibanu jako odplata za útěk od manželovy rodiny, porazila 108 059 digitálních snímků, které porota posuzovala v devíti kategoriích. V letošním ročníku nebyl oceněn žádný český fotograf.

„Máte-li jako porotce prohlédnout více než sto tisíc snímků, je jasné, že je prohlížíte dva týdny, na každou z nich máte dvě až tři vteřiny, fotografie musí proto zaujmout na první pohled, aby postoupila do užšího výběru. Je to tedy v první řadě její vizuálnost, která upoutá, vzbudí zájem a zvědavost poroty, až v další fázi zkoumáme příběh, který stojí v pozadí, její smysl a cíl,“ řekl na tiskové konferenci k zahájení výstavy člen výkonného výboru soutěže Paul Ruseler. „Nelze jednoznačně říci, co nakonec rozhodne, které fotografie zvítězí. Jsou velmi různorodé, všechny ale spojuje síla ducha, lidskost a osobnost tvůrce.“

V Praze se výstava World Press Photo poprvé uskutečnila v roce 1990, letos se tedy koná 21. ročník. „Ceníme si dlouhodobé spolupráce,“ vyzdvihl Paul Ruseler.

Pražskou výstavu provází udělení Ceny Prahy, kterou předává primátor města. Jejím letošním držitelem se stal irský fotograf Andrew McConnell za sérii snímků z afrického Konga, Ghany, Somálska, z pásma Gazy a Pákistánu. McConnell na World Press Photo získal dvě první ceny. Nad pražskou výstavou převzali záštitu primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.

Andrew McConnell

Andrew McConnell, Irsko, 1. cena Umění a zábava, Panos Picture for Der Spiegel

Joséphine Nsimba Mpongo (37) cvičí na violoncello ve čtvrti Kimbanguiste v konžské Kinshase. Je členkou Orchestre Symphonique Kimbanguiste (OSK), což je jediný symfonický orchestr ve střední Africe. Ve dne prodává Joséphine na hlavním trhu v Kinshase vajíčka.

Pořadatelem World Press Photo je stejnojmenná nezávislá nezisková organizace založená v roce 1955 v Nizozemsku. Nadace se kromě soutěže World Press Photo věnuje vzdělávacím projektům jak pro profesionální, tak i amatérské fotografy a v posledních letech se zaměřuje na práci s dětmi. World Press Photo má speciální kategorii, kde Dětskou cenu každoročně udílí porota složená z dětí celého světa a všech kontinentů.

World Press Photo 2011

Karolinum, 16. 9.–9. 10. 2011Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.