Centrum židovských studií nabízí přednášky, letní školy a stáže

13. 2. 2012; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: Věda na UK

V polovině ledna bylo na Filozofické fakultě UK založeno Centrum židovských studií, jehož cílem je vytvořit interdisciplinární platformu zaměřenou především na studium a zkoumání židovské literatury, historie, filozofie, náboženství, jazyka, umění a kultury. Centrum je otevřené jak studentům z různých oborů a fakult UK, tak i zahraničním uchazečům. První přednášku na téma Židovské motivy a antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století je možné navštívit už 20. února.

Filozofická fakulta založením Centra reagovala na potřebu zkoordinovat stávající aktivity, které na univerzitní půdě probíhají, a zároveň otevřít nový prostor pro vznik studijních programů a kurzů z oblasti židovských studií. V současnosti tvoří Centrum židovských studií šest pracovišť FF UK, spolupráce byla navázána s Židovským muzeem v Praze a dalšími akademickými pracovišti.

Centru židovských studií statut ukládá působit ve dvou rovinách – vědecko-výzkumné a výukové, přičemž výstupy vědecko-výzkumné činnosti budou prezentovány prostřednictvím konferencí či workshopů. Ještě letos například proběhnou dva ze série workshopů na téma Šoa literatura, film a divadlo ve střední Evropě a konference Interkulturalita a urbanita v pražské německé literatuře 19. a 20. století. Na rok 2013 je naplánována ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci konference k 400. výročí úmrtí významného pražského židovského historika a vědce Davida Ganse.

Pro zahraniční studenty jsou připraveny výukové aktivity v rámci programu Prague Jewish Studies, a to například jedno či dvousemestrální studijní stáže nebo letní školy. Ambicí do budoucna je akreditace studijních programů bakalářského, magisterského a doktorského stupně. V současnosti je v řízení MŠMT studijní program dvouletého magisterského studia Moderní židovské dějiny ve střední Evropě s navazujícím doktorským studiem.

Program přednášek a seminářů na letní semestr (datum označuje termín konání prvního kurzu):

Židovské motivy a antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století (prof. Holý)

20. 2., 10.50–12.25, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 412

Základní trendy v židovských studiích: středověk a raně moderní doba (dr. Sládek)

23. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v místnosti č. 238

Židé a ti „druzí“ (Mgr. Weiss)

21. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v míst. č. 238

Kafka, Prag und das Judentum (prof. Weinberg / dr. Zbytovský)                                               

21. 2., 15:00–16:35, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 317

Židovská Praha – architektura, výtvarné umění a hudba (dr. Záruba-Pfeffermann)

22. 2., 17:30–19:05, Celetná 20 v míst. č. 238

Kurzprosa der Prager deutschen Literatur II – Das jüdische Prag (Mgr.Hadwiger)

22. 2., 17.30–19.05, nám. J. Palacha 2 v míst. č. 317

Program ke stažení

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.