Česká konference rektorů varuje před radikálním snížením rozpočtu

17. 2. 2012; autor: Petra Köpplová, Helena Stinglová; rubrika: Téma

Premiér Petr Nečas na zasedání České konference rektorů (ČKR) v pátek 17. února připustil, že návrhy věcných záměrů zákonů o vysokém školství jsou v současném znění nedokonalé, a proto by o nich chtěl s rektory dále jednat. Současně podpořil zpoplatnění studia a kontraktové financování. ČKR po svém zasedání zároveň vyjádřila obavy o rozpočet vysokých škol.

Zleva rektoři: JUDr. Ivan Barančík, prof. Zdeněk Kůs, prof. Richard Hindls, prof. Jiří Dvořák, prof. Václav Hampl, doc. MgA. Ivo Mathé

„ČKR konstatuje, že souběh snah MŠMT prosadit věcný záměr zákona o vysokých školách v současné podobě zároveň se zásadním snížením rozpočtu veřejných vysokých škol může snadno způsobit kolaps celého systému českého vysokého školství a na mnoho let devastovat konkurenceschopnost České republiky v evropském i globálním prostoru,“ stojí v prohlášení, které v pátek zveřejnila Česká konference rektorů.

ČKR tak varuje před razantním snížením peněz v rozpočtu vysokých škol, které mají v roce 2014 dostat jen necelých 15 miliard. „Ze situace, kdy se částka před dvěma roky pohybovala na 22 miliardách, pokles k necelým 15 miliardám je sešup o 40 procent během pěti let. Vyjadřujeme obrovské znepokojení nad situací, které jsme nyní vystaveni,“ zdůraznil předseda ČKR a rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

Na dvoudenní Plénum České konference rektorů dorazil jak ministr školství Josef Dobeš, tak premiér Petr Nečas. „Jednání s panem premiérem bylo poměrně přínosné. Pan premiér reflektuje, že tuto situaci vidíme jako problematickou, má zájem s námi o legislativních normách dále jednat. Termín jednání budeme hledat bezprostředně,“ prohlásil profesor Hampl.

„Pracovní skupina konference rektorů vypracovala poměrně nedávno materiál, v němž shrnuje hlavní rizika, která vidí ve věcném záměru zákona o vysokých školách připravovaném ministerstvem školství. To byla jedna z agend, kterou jsme probírali, a jedna z věcí, které jsme potřebovali panu premiérovi sdělit,“ vysvětlil profesor Hampl.

Místopředseda ČKR a rektor AMU doc. MgA. Ivo Mathé zdůraznil, že ČKR stále trvá na stažení věcného záměra zákona o vysokých školách a věcného záměra zákona o finanční pomoci studentům z jednání vlády. „Obáváme se překotných snah o legislativní změny v době, kdy jsou anoncovány silné poklesy financování.To by mohlo při synergickém efektu dopadnout ještě hůř, než si kdo dokáže představit,“ podotkl docent Mathé.

„K žádnému omezování akademických svobod, autonomie, samosprávy v naší zemi nedojde,“ prohlásil premiér Petr Nečas v diskusi se zástupci České konference rektorů.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.