Rozdělení univerzity konečně umožnilo studovat v národním jazyce


6. 4. 2012; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: i-Forum informuje

Slavnostní zahájení výstavy Cesty filozofie a práva 1882–2012, která byla připravena u příležitosti výročí rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity, proběhlo ve čtvrtek 5. dubna. Od pátku až do 13. května tohoto roku je expozice v Křížové chodbě Karolina otevřena široké veřejnosti, a to zdarma.

Během vernisáže se u mikrofonu vystřídali zástupci všech institucí, které se na přípravě výstavy podílely. Za Univerzitu Karlovu vystoupil rektor Václav Hampl, za Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy doc. PhDr. Petr Svobodný, Ph.D., Národní technické muzeum reprezentoval ředitel Bc. Karel Ksandr a za Filozofickou a Právnickou fakultu UK promluvili děkani doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., a prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc.

„Možná si někdo z vás řekne, co chce asi přírodovědec říkat na výstavě Cesty filozofie a práva. Ovšem v době, na niž se výstava dívá, byla moje domovská fakulta součástí filozofické fakulty. Takže v tomto smyslu je to zde také o mojí fakultě,“ řekl v úvodu rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc. „Rozdělení univerzity na českou a německou část nebývá připomínáno moc často. Částečně je to proto, že z dnešního hlediska si s ním nevíme tak trochu rady, neboť dnes usilujeme o mezinárodní charakter univerzity, což je podstatné pro to, aby univerzita byla kvalitní. Proto jsem rád, že výstava v Karolinu toto výročí připomene, protože se jedná o událost, při níž se velmi emancipoval český národ.“

Děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch připomněl, že ve středověku se na univerzitě učilo latinsky, poté došlo ke germanizaci a až po rozdělení univerzity se začalo učit česky. „Teprve tehdy se splnilo, co si přál zakladatel Univerzity Karlovy – aby se naplnila možnost studovat v národním jazyce.“

Ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr přítomné upozornil na skutečnost, že v éře dvaceti let první republiky vznikly budovy filozofické a právnické fakulty, Hlavův ústav nebo sesterské ČVUT v Dejvicích. „Od roku 1989 uplynulo také více než dvacet let. Kolik nových budov pro vysoké školy se postavilo?“ položil řečnickou otázku.

Výstava odhaluje skrytá tajemství dvou budov Univerzity Karlovy


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.