Pro znakaře je strop bazénu to nejdůležitější. V Londýně je perfektní

I když v bazénu je to nedostižná znakařka, plavat v moři se bojí, jak se před časem svěřila časopisu i-Forum. Dvacetiletá plavkyně, čerstvá bronzová medailistka z evropského šampionátu v Debrecínu Simona Baumrtová studuje fyzioterapii na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Olympijský bazén v Londýně si už stihla vyzkoušet a nemůže si ho vynachválit.

Stoupá nervozita před olympiádou víc než před jinými závody?

Olympijské hry jsou jen jednou za čtyři roky, proto se na to klade velký důraz. Je to velká společenská událost, každý tam chce předvést ten nejlepší výsledek. Bude to ale velmi psychicky náročné. Nejtěžší pro mě bude nepřipouštět si, že startuji na olympijských hrách, protože právě to mě může psychicky srazit dolů.

Je sportovní příprava před olympiádou jiná než před jinými závody? Jak vypadá?

Myslím, že už jsme konečně s tátou přišli na to, jak se připravit na důležitý závod. Potřebuji pořád hodně plavat, abych neztratila skluz, cit pro vodu, proto jsme tento model zkusili na přípravných závodech na mistrovství Evropy v Debrecínu, které proběhly na konci května.

Upravujete si před závody jídelníček? Je nějaká dobrota, kterou si musíte odpustit?

Od února se snažím jíst trochu zdravěji, ale vždycky si musím dopřát bůček, knedlíky a zelí. Před závody je potřeba jíst hodně sacharidů, jinak žádné výraznější změny ve stravě nedělám.

S jakým výsledkem v olympijských závodech byste byla spokojená?

Už jen účast na olympijských hrách je pro mě výborný výsledek. Na hrách se potom uvidí, semifinále by bylo skvělé, finále naprosto překvapující. Udělám vše pro to, abych tam zaplavala co nejlépe, ale hodně bude záležet na mé psychické odolnosti a nervozitě.

Na začátku března jste si vyzkoušela olympijský bazén v Londýně. Jak na vás místo zapůsobilo? Jak se vám tam plavalo?

Bazén byl naprosto perfektní. Pro mě jako pro znakařku je velmi zajímavý strop, skvělá světla. Byla jsem z tohoto bazénu úplně nadšená. Závody v Londýně byly takovou malou přípravou před olympiádou. Používaly se tam akreditační karty, procházeli jsme detektory kovu. Všechno tam fungovalo skvěle.

To stíháte při závodu sledovat, jak vypadá strop? Dokáže vůbec sportovec při závodu dělat něco jiného než jen se plně soustředit na maximální výkon? Vnímáte třeba povzbuzování publika?

Publikum je velmi slyšet, já ho ale většinou vnímám až ke konci závodu, nevím, čím to je... A k tomu stropu – například v Lucembursku měl strop křivou konstrukci, což bylo pro znakaře hodně špatně, plavali jsme křivě. V Londýně je strop rovný a navíc ještě s bílými světly, která mi velmi vyhovují. Celý závod čekáte na to, až se objeví praporky a vy budete moct udělat obrátku, nebo dohmátnout, proto je pro nás strop to nejdůležitější.

Jak lze skloubit studium na Univerzitě Karlově s vrcholovou sportovní přípravou?

Katedra mi vychází vstříc, dělala jsem si zkoušky z letního semestru napřed, abych se v červnu, kdy vrcholily přípravy na hry, mohla soustředit pouze na plavání a nemusela se rozptylovat jinými věcmi. Moc si toho vážím a děkuji za to. Žádný individuální plán oficiálně nemám, snažím se na většinu hodin chodit.

V jednom rozhovoru jste říkala, že milujte sport – je nějaká sportovní disciplína, kterou ale ráda nemáte?

Nemám ráda běhání, vůbec mi to nejde, je to strašné. Ideální vzdálenost běhu je tak do 200 metrů (smích).

Stíháte vedle tréninku a studia dělat ještě něco jiného? Jak relaxujete, jaké jsou vaše koníčky?

Chodím na masáže, lymfodrenáže, k fyzioterapeutce, nejradši ovšem relaxuji sportem. Baví mě i se učit, číst a ráda peču. Trénink mi ale zabírá téměř veškerý čas, proto jsem většinou ráda, že můžu být doma, dát si nohy nahoru a koukat na televizi.

 • Simona Baumrtová na olympiádě v Londýně

  Datum a místo narození:

  24. 8. 1991, Chomutov

  Sport, disciplína:

  Plavání, znakové disciplíny (100 a 200 metrů)

  Trenéři:

  MUDr. Tomáš Baumrt, Jaroslav Jezbera

  Kdy bude závodit v Londýně:

  Znak 100 metrů: kvalifikace 29. července, finále 30. července

  Znak 200 metrů: kvalifikace 2. srpna, finále 3. srpna

Simona Baumrtová: V moři mám strach

Přečtěte si i další články o olympijských hrách v Londýně, které pro vás připravila redakce i-Fora.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.