Na farmacii se rodí špičkový vědecký tým STARSS. Z eurodotací získá 150 milionů

Okolo 150 milionů korun poputuje z evropských fondů na Farmaceutickou fakultu UK. Projekt profesora Petra Solicha a jeho kolegů získá finanční podporu z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 22. února 2017


Začínají oslavy 700. výročí narození císaře Karla IV.

V roce 2016 uplyne sedm set let od narození českého krále a římského císaře Karla IV. Přípravy oslav tohoto významného výročí právě vrcholí. Zástupci předních kulturních, akademických a vědeckých institucí České republiky proto uspořádali na půdě Kláštera sv. Anežky České v Praze tiskovou konferenci k příležitosti představení programu oslav 700. výročí narození Karla IV.

Pokračování

Autor: Drahomír Suchánek, 30. listopadu 2015


Začít plodit dřív, aby lidé stihli mít víc dětí. To by měl stát podporovat, říká studie

Pokles porodnosti v České republice by mohla zastavit změna rodinné politiky. Vyplývá to z výzkumu, který vedla RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D., vedoucí katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 11. května 2015


Kdo bude příštích pět let vládnout Spojenému království?

Na půdě Filozofické fakulty UK vystoupil 13. dubna s přednáškou o volebních prognózách dr. Stephen Fisher z Oxfordské univerzity. Kdo vyhraje ve Velké Británii 7. května volby, jak se prognózy dělají a proč se jim zatím české agentury obloukem vyhýbají?

Pokračování

Autor: Jaromír Mazák (FF UK), 24. dubna 2015


Po výzkumu o sportu dětí fakulta plánuje další spolupráci s olympijským výborem

Nedávno se v médiích objevila informace shrnující výsledky tzv. Olympijského víceboje, který byl po více než 25 letech prvním celorepublikovým projektem hodnotícím obecnou pohybovou zdatnost a základní somatické parametry dětí z českých základních škol. Odborným garantem v tomto rozsáhlém šetření byl doc. Tomáš Perič, který působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK.

Pokračování

Autor: Mgr. Martin Musálek, Ph.D., 20. dubna 2015


Mezioborové sympozium připomene kantorský odkaz J. J. Ryby

Ve dnech 9. a 10. dubna se v prostorách Památníku národního písemnictví na Strahově a Městské knihovny v Praze uskuteční mezioborové sympozium na téma škola a hudba (nejen) v době Jakuba Jana Ryby. Součástí odborného setkání, pořádaného na počest tohoto proslulého skladatele a pedagoga, bude rovněž vernisáž tematické výstavy a koncert z méně známých děl Jakuba Jana Ryby a jeho současníků.

Pokračování

Autor: Lucie Kettnerová, 7. dubna 2015


Kvasinky proti rakovině. Spolupráce s Norskem otevírá nové možnosti výzkumu

Rakovina je pro běžného člověka strašákem, pro vědce záhadou a mimořádnou výzvou, o které doufají, že ji rozlousknou a obavy jednou provždy lidem odstraní z cesty. V této bitvě na život a na smrt hrají roli i zdánlivě nesouvisející výzkumy, které však mohou vědce přiblížit ke šťastnému konci.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 30. března 2015


Jak se stát mistrem světa? Výzkum zjišťuje, co limituje vytrvalostní výkony

Někteří sportovci dokážou usilovat o nejlepší výsledek až za hranici sebeovládání, tedy do zkolabování organismu, jiní poleví v úsilí dříve, při kritickém pohledu by se dalo říci „předčasně“. Proč? Nad tím si lámou hlavu nejenom trenéři, ale i vědci.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 24. března 2015
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.