Prestižní Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship dvakrát na UK

Anna Čermáková a Jan Kozák jsou dva akademici Univerzity Karlovy, kterým se podařilo získat grant Evropské unie na podporu mezinárodní mobility akademických pracovníků.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 4. května 2017


„Palach nasadil svůj život, co mohu udělat já,“ ptá se prof. Trojan

Jakub S. Trojan je evangelický teolog, jeden z prvních signatářů Charty 77. Veřejnosti je znám především jako farář, který doprovodil Jana Palacha na jeho poslední cestě. V současnosti vyučuje na ETF UK, jeho vášní je psaní poezie a rád si odpočine u muškaření.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 24. ledna 2017


Stále málo škol učí děti, jak správně pečovat o svoje zdraví, ukazuje studie

Ve znalostech toho, jak by měl člověk správně dbát o svoje zdraví a předcházet nemocem, obyvatelé České republiky v porovnání s dalšími zeměmi Evropské unie pokulhávají. Podle studie vypracované týmem odborníků pod vedením prof. Ludmily Fialové z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK ke zlepšení situace nepřispěla ani reforma tuzemského vzdělávacího systému.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 30. dubna 2015


Fenomén folk. Nešlo jenom o hudbu, lidi přitahovala atmosféra spojená s žánrem

Folk se stal v normalizačním Československu obrovským fenoménem, který balancoval na hranici mezi státem tolerovaným a protestním uměním. Někteří z písničkářů se nerozpakovali poukazovat na chyby režimu a právě specifická uvolněnější atmosféra spojená s tímto žánrem k němu přitahovala tisíce posluchačů.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 8. dubna 2015


Pomohou steroidy nedonošeným dětem k lepšímu životu? Výzkum odpoví

Na 17. listopad nepřipadá pouze boj studentů za svobodu a demokracii, ale také boj lékařů, vědců a rodičů za kvalitní život předčasně narozených dětí. Hledání nejefektivnějších způsobů péče o tyto novorozence je dnes velmi progresivně se rozvíjející obor.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 13. listopadu 2014


Objev, že pískovcové skály ovládají svou erozi, nás šokoval, připustil vědec

Do všech koutů světa se v polovině léta rozletěla zpráva o mimořádném objevu týmu vědců pod vedením RNDr. Jiřího Bruthanse, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK. Jeho tým dokázal, že pískovec není jen hmota vydaná na milost a nemilost erozi, jak si dosud vědci mysleli, a vysvětlil, jak vznikají krásné pískovcové útvary, které jsou k vidění třeba v Adršpachu nebo v Prachovských skalách.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 4. září 2014


Nejen Střet civilizací. O díle Samuela Huntingtona vyšla první česká monografie

Po událostech 11. září 2001 Českou republiku zaplavila doslova „Huntingtonmánie“, když trochu se zpožděním vyšel v českém překladu tehdy už světový bestseller Střet civilizací známého amerického politologa Samuela P. Huntingtona. Za touto osobností však stojí daleko více témat, jak dokazuje doktorand Mgr. Jaroslav Mrázek ve své nové publikaci, která vyšla v Nakladatelství Karolinum.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 21. srpna 2014


Antropologové hledají na Pohansku důvody pádu Velkomoravské říše

Docent Vladimír Sládek z Přírodovědecké fakulty UK má nyní spolu se svými kolegy plné ruce práce. Analyzují totiž kosterní pozůstatky nalezené na nově objeveném pohřebišti u druhého kostela na předhradí někdejšího velkomoravského hradiště Pohansko.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 11. srpna 2014
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.