Alain Badiou je francouzský filosof, dramatik a romanopisec (narozen 1937 v Maroku). Je emeritním profesorem na École normale supérieure v Paříži známým mimo jiné i díky své politické angažovanosti. Je autorem Bytí a události a Logik světů. Ve svém myšlení dokazuje, že pravdy existují, a nastiňuje čtyři pravdivostní procedury: lásku, politiku, umění a vědu. Badiou se inspiruje současnou matematikou, zejména teorií množin, a popisuje vesmír složený z mnohostí, v němž jednička neexistuje. Matematika je pro něj diskursem popisujícím tyto mnohosti neboli bytí. Jeho myšlení je zakořeněno v materialistické dialektice a jeho hlavní kategorie jsou: subjekt, událost, pravdy, množina. V Praze Badiou přednese dvě přednášky: Střední Evropa v současné kapitalistické globalizaci zahrne politické stránky jeho myšlení, zatímco „Co je to pravda?“ bude spíše filosoficky orientována.

Začátek akce 29. října 2014 v 19:30
Konec akce 29. října 2014 v 22:00
Podtitul Událost se koná pod záštitou rektora Univerzity Karlovy.
Druh akce Přednáška
Organizátor Pedagogická fakulta UK, Filosofický ústav Akademie věd ČR Francouzský institut v Praze A2, kulturní čtrnáctideník
Email na organizátora platonicmaterialism@gmail.com
Webové stránky www.badiou.cz
Místo konání akce velký sál Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace ne
Vstupné 60 Kč
Bezbariérový přístup ano / ne / vysvětlit detaily


O vědě a vědcích

Univerzita Karlova se dlouhodobě profiluje jako research university. Své výzkumné úspěchy představuje širší veřejnosti prostřednictvím série dokumentů o vybraných vědeckých pracovištích.

Pokračování


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.