Přednáška prof. Dirka Kaeslera v rámci Historicko-sociologických konfrontací

Pracoviště historické sociologie při Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášku prof. Dirka Kaslera, s názvem Univerzální racionalizace: Weberův velký narativ, která se uskuteční v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.


Byla to „teorie racionalizace“, díky níž se německý učenec Max Weber (1864-1920) zařadil mezi „klasické“ diagnostiky stavu modernity. Kdybychom měli uvést jeden termín, který i nyní, 150 let od jeho narození, s Maxem Weberem spojujeme, byla by to nejspíš „racionalizace“. Odkazujeme tím k Weberově domnělé „teorii“ univerzální „racionalizace“ jako celku, jenž má ovládnout celý svět. Nepočítám tuto „teorii“ ani tolik mezi sociologické teorie v přísně epistemologickém smyslu, nýbrž spíše mezi „velké narativy“, jimiž disciplína sociologie v průběhu svých dějin přispěla k sebe-porozumění lidstva


Dirk Kaesler působil jako professor sociologie na Universität Hamburg (1984-1995) a na Phillipps-Universität v Marburgu (1995-2009). Jako hostující profesor působil na University of Chicago, Universität zu Köln, University of South Florida in St. Petersburg, Indiana University, na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales v Paříži, Humboldt-Universität v Berlíně, na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově, na University of California v Berkeley a na Karl-Franzens-Universität ve Štýrském Hradci. V letech 1989-2002 předsedal „Research Committee on the History of Sociology“ Mezinárodní sociologické společnosti a v letech 2002-2005 byl členem výkonného výboru Německé sociologické společnosti. Hlavními badatelskými zájmy Dirka Kaeslera jsou sociologické teorie, historie sociologie a výzkum díla Maxe Webera. Ve všech těchto oblastech publikoval Dirk Kaesler řadu knih a odborných studií.


Přednáška proběhne v anglickém jazyce.


Začátek akce 6. dubna 2017 v 17:00
Konec akce 6. dubna 2017 v 18:30
Druh akce Přednáška
Organizátor Pracoviště historické sociologie FHS UK
Email na organizátora ale.markova@email.cz
Webové stránky http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Program http://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-98.html
Místo konání akce Areál UK v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5) místnost 1036
Cílová skupina Akademická obec
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.