Prague Summer School of Journalism

When you come to our summer school, you will have a chance to explore and experience the life of a cross-platform foreign correspondent.


The job of foreign correspondent is one of the most prestigious positions in journalism, and is being rapidly transformed by emerging technologies. Traditional foreign correspondents are under intense pressure from the trend toward ‘parachute journalism’ and need to learn ways to cope with it.


Just as audiences follow news across multiple platforms, one journalist can nowadays gather, produce and share information in different formats ranging from SMS texting to Internet blogs and broadcasting. Being a cross-platform journalist is a path to world-class job opportunities and successful freelancing, as well as toward an always-interesting career that blends high professionalism with playful creativity and takes advantage of emerging technologies.


During a two-week simulation, guided by professionals and academics, students will report back to their home countries and to other international outlets on the Czech Republic and Central Europe, in a number of formats and across multiple platforms. Students will practice investigative, socio-culturally sensitive journalism, drawing on lessons and workshops delivered by scholars from Charles University, journalists, and other media professionals. They will have access to traditional and emerging technologies as they acquire hands-on experience in cross-platform journalism. The lecturers and professors will be readily available to answer questions, provide assistance, and consult with students about their projects.


By the end of the summer school, students will have deepened their knowledge and skills as foreign correspondents, reporting in a variety of formats and across multiple platforms. Ultimately, they will enjoy the new, transformative experience of being cross-platform foreign correspondents.


Začátek akce 27. srpna 2017
Konec akce 10. září 2017
Druh akce Letní škola
Organizátor FSV UK
Webové stránky http://summer-school.fsv.cuni.cz/
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.