„Zlatá devadesátá? Paměť transformace z pohledu studentské generace roku 1989“

Pracoviště oboru Historická sociologie na Fakultě humanitních studií UK srdečně zve na přednášky, které se pravidelně konají v rámci předmětu Historicko-sociologické konfrontace.


První přednáška letního semestru s názvem „Zlatá devadesátá? Paměť transformace z pohledu studentské generace roku 1989“ se uskuteční v úterý 26. února 2019 v 17:00 v místnosti 2080 (Areál UK v Jinonicích) a přednese ji M.A. Veronika Pehe, Ph.D., z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.


Anotace: Přednáška vychází z aktuálního rozsáhlého orálně-historického projektu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v jehož rámci bylo realizováno sto rozhovorů s bývalými studenty aktivními během událostí listopadu 1989. Zaměří se na vzpomínky na devadesátá léta mezi příslušníky generace, jež do nové doby vstupovala vybavena vysokoškolským vzděláním i vysokým společenským a morálním kapitálem získaným během revolučních aktivit. Bude zkoumat motiv pozitivního vzpomínání na subjektivní prožitek neohraničené svobody „divokých devadesátek“ a položí otázku, zda stejně tak jako hovoříme o postsocialistické nostalgii, můžeme nyní sledovat fenomén „transformační nostalgie“, zejména v kontextu sílící kritické recepce transformace 90. let ve veřejném diskurzu. Zároveň se zamyslí nad otázkou, jak může téma individualismu, jež se rovněž často promítalo do rozhovorů, přispět ke konceptualizaci dějin východoevropských systémových transformací.


M.A. Veronika Pehe, Ph.D. působí na Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kde je držitelkou Marie Curie Fellowship a rovněž spolupracuje s Centrem orální historie tamtéž. Doktorát obhájila v roce 2016 na School of Slavonic and East European Studies, University College London s dizertací o kulturní paměti předlistopadového režimu v České republice.

Začátek akce 26. února 2019 v 17:00
Konec akce 26. února 2019 v 19:00
Podtitul Historicko-sociologické konfrontace
Druh akce Přednáška
Organizátor Historická sociologie FHS UK
Email na organizátora ale.markova@email.cz
Webové stránky https://www.facebook.com/events/785433211835325/
Místo konání akce Areál UK v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5), místnost 2080
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.