Novelu vysokoškolského zákona chce mít ministr Chládek hotovou do června

Jednání o dlouho očekávané novele vysokoškolského zákona vstoupila do závěrečné fáze. Tak hovořil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek po čtvrtečním dopoledním setkání se zástupci České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ). Společně chtějí doladit pět vybraných bodů dlouho chystané legislativy a do června připravit její finální podobu.

Odrážet se přitom budou od materiálu, který připravil spolu s reprezentací vysokých škol úřad bývalého ministra školství Petra Fialy. Podle současného šéfa resortu nyní zbývá dořešit pět hlavních záležitostí – problematiku akreditací a hodnocení kvality vysokého školství, kontraktového financování, způsobu jmenování vysokoškolských profesorů, organizace autonomie vysokých škol a zřizování veřejných výzkumných institucí.

„Značná shoda panuje nad kontraktovým financováním. Samozřejmě musí být jasná dohoda nad tím, jak má vypadat financování školství jako takového, u kontraktového financování je nutné, aby vysoké školy měly jasný výhled, jak jejich rozpočet bude vypadat i za několik let. To musí garantovat stát. Velký blok diskuzí očekáváme o akreditacích, akreditační komisi a hodnocení kvality. Systém je natolik přetížen, že nemůže efektivně fungovat. Do té doby, dokud nevznikne nové těleso, které akreditace bude řešit jiným způsobem, jsem rozhodnut personálně posílit tuto oblast, aby fungovala efektivněji a aby bylo možno akreditace objektivně posuzovat,“ podotkl ministr školství.

Finální podoba novely zákona by měla být podle ministra Chládka hotová do června, legislativním procesem by měla projít do konce roku.

I když kvůli pracovní zahraniční cestě nemohl být na čtvrtečním setkání osobně přítomen rektor UK a zároveň předseda ČKR profesor Tomáš Zima, snahu ministra školství rychle obnovit práce na přípravě novely zákona přivítal. Podobně hovořili i rektor Masarykovy univerzity a místopředseda ČKR docent Mikuláš Bek a předseda RVŠ docent Jakub Fischer, kteří se jednání účastnili.

Vedle schůzek nad novelou zákona ministerstvo chystá i další pravidelná setkání se zástupci vysokých škol, která se budou věnovat i ostatním tématům, jež se týkají terciárního sektoru vzdělávání.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.