Držitel Nobelovy ceny gratuloval nadějným vědcům UK ****************************************************************************************** * Držitel Nobelovy ceny gratuloval nadějným vědcům UK ****************************************************************************************** Pětice mladých vědců z Univerzity Karlovy získala ocenění Francouzského velvyslanectví v Č vyhlášení v kategoriích lékařství, farmacie, počítačových věd a chemie se uskutečnilo 19. prostorách Buquoyského paláce v Praze. Ceny vědcům předal profesor Jean-Marie Lehn, nosite za chemii. „Cenu Alberta Schweitzera jsme vyhráli potřetí po sobě a asi to není náhoda. Myslím, že je ukázka toho, že biomedicínský výzkum na naší fakultě dobře funguje. Mám velkou radost, že mezi oceněnými právě studenti z mé laboratoře,“ uvedl proděkan pro vědu a výzkum, zahranič postgraduální studium doc. MUDr. Jan Trka z 2. lékařské fakulty UK. Ten převzal cenu za me nepřítomnou Lucii Slámovou. 

Cenu Alberta Schweitzera jsme vyhráli potřetí po sobě náhoda. Myslím, že je to hezká ukázka toho, že biomedicínský výzkum na naší fakultě dobře proděkan doc. MUDr. Jan Trka

Druhou cenu ve stejné kategorii obdržela studentka 3. lékařské fakulty UK Adéla Krajčová z glutaminu na výživu kriticky nemocných pacientů, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče. štěstí na školitele. K tématu a laboratoři mě přivedl docent František Duška,“ uvedla a do dobře, kdyby pregraduální studenti byli více zapojováni do výzkumných projektů svých fakul vědě začali věnovat dříve. „Nečekala jsem, že bych v té konkurenci měla šanci,“ prohlásila překvapená Eliška Potůčkov fakulty UK v Hradci Králové, když získala druhou Cenu Sanofi za farmacii. Mladá vědkyně se výzkum látek, jež by v budoucnu mohly být použity při léčbě rakoviny. Rakovinné buňky potř a jsou na jeho odebrání více citlivé, výzkum Elišky a celého týmu se proto soustředí na lá vázat vnitrobuněčné železo a vynést ho ven z buňky. Tím, že buňku zbaví železa, dojde k je „Jsme malý tým, ale náš výzkum pokrývá jak chemickou část, tak i analytickou, která se zab chelátorů železa v organismu,“ říká farmaceutka, jež je během výzkumu zodpovědná za jeho b Šek na deset tisíc core hodin u superpočítače na Technické univerzitě v Ostravě potěšil Ma Matematicko-fyzikální fakulty UK, jenž získal zvláštní Cenu Josepha Fouriera za počítačové zkoumá evoluční algoritmy, které se vyvíjejí jako zvířata v přírodě. Algoritmy inspirované darwinistickou evolucí se dají využít k vytváření řešení složitých optimalizačních problém například tvarování křídla letadla. „Stejně jako evoluce v přírodě, tak i evoluční algorit najít překvapivá řešení, která by člověk nenašel, protože inženýra by nenapadlo udělat tak vysvětluje Pilát. „Zakódujeme řešení problému, to se samo kříží a mutuje, abychom nakonec které může přežít dál,“ dodává. V Ostravě by si rád vyzkoušel aplikovat přístup na složitě aerodynamiky.  Porota ceny Jeana-Marie Lehna za chemii ocenila třetím místem Miroslava Položije. Čistě te chemik studuje pomocí metakvantové chemie mikroporézní materiál, který se dnes používá jak průmyslu. „Zkoumám vlastnosti nedávno připravených materiálů v katalýze a v absorpci, aby jsou lepší a zda by šly použít pro katalýzy některých reakcí,“ vysvětlil téma své práce iF Ocenění studenti dostali od partnerských společností cenu v podobě šeku a dva nejlepší z k získali od Francouzského velvyslanectví v ČR studijní stipendium na měsíční výzkumnou stáž laboratoři dle svého výběru. „Partnerská spolupráce s francouzskými a frankofonními pobočkami firem je názornou ukázkou státní sféra a soukromý sektor mohou vzájemně doplňovat,“ uvedl na zahájení udílení cen J. Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francouzské republiky v České republice. Jak uvedl, cíle nejen poukázat na vědecké a technické kvality nadějných Čechů, ale současně rozvíjet česko vztahy. „Úroveň této soutěže se stále zlepšuje, je prestižnější, má kvalitnější kandidáty podniků,“ poznamenal profesor Jean-Marie Lehn.