Bridžový mistr z Matfyzu

Záliby studentů se rozbíhají nejrůznějšími a často nečekanými směry. Díky tomu se Matfyz může pochlubit úspěchem Jakuba Vojtíka, akademického mistra světa v bridži.

Jakub Vojtík, student 1. ročníku oboru Obecná matematika, a jeho spoluhráči Michal Kopecký, František Králík a Kamil Žylka se v listopadu stali akademickými mistry světa v karetní hře bridž. Mistrovství se konalo v chorvatské Opatiji, v týdenním turnaji se utkalo celkem 16 týmů. České družstvo v napínavém souboji předběhlo favorizované týmy Polska a Francie.

Vítězové AMS 2014 (Vítěz Jakub Vojtík první zleva)

Vítězové AMS 2014 (Vítěz Jakub Vojtík první zleva)

V rozhovoru Jakub Vojtík prozradil, jak a kdy jeho cesta do světa bridže začala a kudy povede dál.

Pamatujete si, kdy jste bridžové karty držel v ruce poprvé?

S bridžem jsem začínal v sekundě na gymplu, což už bude něco přes sedm roků. I když je to hra spíše pro lidi v důchodovém věku, určitě i zde platí, že čím dřív se ho člověk naučí, tím líp. Rozhodně na to ale není ani nikdy pozdě, v Praze je spousta příležitostí, jak se k bridži dostat.

Co Vás ke hraní přivedlo a jak často se hraní věnujete – hrajete každý týden, jednou za měsíc…?

Na naší škole byl přímo kroužek, kde se bridž učil hrát. Chodilo do něj celkem dost mých spolužáků, takže pro mě bylo jednodušší se k nim přidat. Nejlepším bridžovým tréninkem je samotné hraní – je tedy důležité hrávat co nejčastěji. Dá se říct, že v průměru hrávám 1–2× za týden, hraje se v místnosti s dalšími asi sto lidmi a člověk si zahraje za večer třeba i 4 hodiny. Kromě pravidelného hraní přes týden bývají i víkendové turnaje, kdy si hráči od rána do večera od karet ani neodpočinou.

Prvek náhody je ale eliminován tím, že se posuzuje, kdo s danými kartami zvládl nejlépe zahrát a to se potom oboduje.

V čem se bridž liší od ostatních karetních her?

Většina lidí nemá vůbec ponětí o tom, co to bridž vlastně je, a ti zbylí aspoň tuší, že je to nějaká karetní hra. Bridž se hraje s kartami naprosto obyčejnými, jenom se nepoužívají žolíci. V čem se ale od ostatních her liší? Nehraje zde roli štěstí a navíc proti sobě soupeří páry. Pokud bych měl bridž k nějaké jiné hře přirovnat, nejpříbuznější je asi mariáš – prvek náhody je ale eliminován tím, že se posuzuje, kdo s danými kartami zvládl nejlépe zahrát a to se potom oboduje (zjednodušeně řečeno).

Letos jste se stal vítězem turnaje Akademického mistrovství světa 2014. Jak dlouho bridžový turnaj trval? Nastaly během hry nějaké neočekávané zvraty?

Zrovna tento turnaj trval týden, určitě ale bývají i kratší a delší turnaje. Soutěžily mezi sebou čtyřčlenné týmy, každý reprezentoval svou zemi a hrát mohli pouze studenti vysokých škol. Hrálo se formátem každý s každým, důležité bylo tedy zahrát dobře a vyrovnaně proti každému soupeři. Po cestě turnajem se nám povedlo jednou pořádně klopýtnout proti slabé Francii B, což se nám ve výsledku mohlo stát osudným, nakonec jsme to ale dokázali dohnat zpátky.

Chystáte se v budoucnu na nějaký další turnaj?

Turnajů nás čeká celá řada. Minulý víkend se nám povedlo obhájit titul juniorských mistrů republiky (kategorie do 25 let), jinak se náš tým v létě chystá do Norska na mistrovství Evropy (kategorie do 21 let, ve které hraji většinu turnajů). Na tuto událost se dlouhodobě připravujeme, takže v souvislosti s tím nás určitě celá řada turnajů čeká.

Studium na Matfyzu a záliba v bridži – jak to jde dohromady?

Obojí vyžaduje hodně času, kterého zrovna tolik nemám, takže musím obě věci aspoň trošku šidit. Nezbývá než doufat, že ani jedno nešidím až moc a že mi obojí vydrží.

Promítají se do Vaší hry poznatky z oboru, který studujete, tedy z matematiky?

Řekl bych to spíš opačně – bridž mimo jiné pomáhá rozvíjet logické myšlení a člověk se naučí řešit různé druhy problémů, což jsou určitě vlastnosti, které se dají dále v životě využít, například při studiu matematiky.

Studujete v prvním ročníku. Stihlo Vás za tu dobu na Matfyzu už něco překvapit?

Dá se říct, že všechna dosavadní překvapení byla jen příjemná. Všichni mí spolužáci jsou velice fajn a celkově se mi líbí prostředí, které tu je. Také jsem mile překvapen tím, že i přes všechny ostatní věci, kterým se ve volném čase věnuji, se dá škola pořád zvládat. Snad to tak vydrží i nadále a nebude mě čekat první nemilé překvapení hned o zkouškovém.

V čem vidíte svoji budoucnost, v kariéře bridžového mistra nebo matematika?

Bridž jako hra není zrovna moc populární, taky v něm tedy není ani taková možnost uplatnění. Výhodou toho je, že stát se v něm mistrem není až takový problém, ale jestli nějakou kariéru, tak asi spíš v té matematice.

Gratulujeme k vítězství a přejeme mnoho dalších bridžových i matematických úspěchů.Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.