NEJappky

Mozkovna

Zdarma pro Android/iOS (v základní verzi)

Dobře vymyšlený a uživatelsky příjemně řešený kvíz na procvičení mozkových závitů. Grafika někomu může připadat trochu infantilní, souboje s virtuálními „mozkouny“ též, v kvízu však záleží hlavně na kvalitě otázek a ty se tady vcelku povedly. Autoři je skládali spravedlivě z různých oborů, takže vám podle zaměření přijdou některé asi směšně lehké, zato s jinými si možná nebudete vědět rady. Samotná hra je zdarma, v tom je ovšem malá past – v základní verzi je k dispozici jen jedna varianta otázek, zaměřených na oblíbený „obecný přehled“. Pokud si chcete vyzkoušet i další kvízy rozdělené podle oborů (přírodní vědy, literatura, hudba atd.), musíte mnohokrát po sobě odehrát základní variantu, a pokud možno se moc neplést, protože za každou správnou odpověď dostanete pár virtuálních zlaťáků. Těmi pak lze jednotlivé okruhy postupně odemykat.  Anebo je tu možnost č. 2 – zaplatit reálnými penězi (za cca 200 Kč odemknete celou databázi).

Mozkovna

Advanced English & Thesaurus

Zdarma pro Android/iOS

Anglických slovníků je mezi aplikacemi k dispozici spousta, většina z nich se ovšem hodí spíše pro cestování nebo běžné amatérské použití. A varianty pro náročné zase zpravidla vyžadují internetové připojení, které podle zákona schválnosti není k dispozici zrovna ve chvíli, kdy ho nejvíc potřebujeme. A právě tady přijde vhod aplikace Advanced English & Thesaurus – profesionální výkladový slovník stavěný na databázi WordNet z Princetonské univerzity. Je výkladový, což znamená, že je pouze v angličtině, ale ani méně jazykově obdaření uživatelé se ho nemusejí obávat – hesla jsou vysvětlena tak precizně a jasně, že výklad pochopí prakticky každý. Má 140 000 hesel a desetkrát tolik slov, což bohatě splňuje profesionální překladatelské nároky. Off-line verze se stáhne po prvním spuštění.

Advanced English & Thesaurus


Google Sky Map

Zdarma pro Android

Jedna z nejlepších aplikací pro amatérské adepty astronomie. Využívá GPS přijímač, akcelerometr (polohový senzor) a nejlépe i kompas, pokud jím telefon je vybaven. Na základě změřených údajů pak dokáže s překvapivou přesností zobrazit aktuální hvězdnou oblohu, přičemž vám prozradí, na jaké souhvězdí se to vlastně díváte a jak se jmenuje ta jasná hvězda nad obzorem (a to i v případě, že to není hvězda, ale planeta Venuše). Funguje to také opačně – pokud chcete najít nějaký objekt na nebi, stačí napsat jeho jméno do vyhledávače a aplikace vás k němu pomocí šipek navede. Majitelé iPhonů mají bohužel smůlu, ale i na platformě iOS existují dobré alternativy, třeba placená aplikace Star Walk, pro šetřivé pak podobný program zdarma, Planets.

Google Sky MapPosluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.