Spotify

Málokdo z nás si dnes dokáže představit svůj den bez hudby. Sluchátka v uších na cestě do školy, při odpočinku doma, při učení ve studovně, večer v klubu… Aplikací pro poslech hudby je nepřeberné množství a – ruku na srdce – není žádný problém si písničky stáhnout z různých úložišť. Tímto směrem ale jít nechceme.

V posledních letech jsou na vzestupu takzvané streamovací služby (tedy přehrávání obsahu on-line, mezi ty můžeme řadit také YouTube), jednou z nich je švédské Spotify. V čem je Spotify jiné a proč píšeme právě o něm?

Spotify lze používat on-line i bez zaplacení poměrně nízkého předplatného. Můžete vyhledávat konkrétní skladby, alba, interprety, sestavovat si vlastní playlisty nebo sledovat playlisty svých kamarádů či oblíbených celebrit. Spotify umí i vytvářet playlisty tematicky. Potřebujete hudbu k celodennímu snažení ve studovně? Není problém. Jdete do posilovny a potřebujete „nakopnout“ hudbou? Playlisty jsou připraveny prakticky pro jakoukoli příležitost a náladu. Mimochodem, pokud fandíte běhání, Spotify navrhne playlist přímo k vašemu tempu. O aplikacích na běhání ale jindy.

Služba si pamatuje vaše oblíbené a často přehrávané skladby a na základě toho vytváří denní mix přímo pro vás (takže pozor, pokud si do dne s klasickou hudbou pustíte Aquababes…).

Největší síla je ovšem v jednoduchosti – v případě premiového účtu si můžete skladby ukládat off-line do svého zařízení. Jak jsme při testování zjistili, je to podstatně rychlejší a pohodlnější než hledat album na internetu a pak ho stahovat v pochybné kvalitě. Ve Spotify stačí pár kliknutí a vše je hotovo.

Samozřejmostí je, že je služba dostupná pro všechny platformy (ano, opravdu pro všechny). Umí dokonce přecházet při přehrávání mezi jednotlivými zařízeními – jednoduše můžete z mobilního telefonu nebo tabletu ovládat přehrávání hudby v počítači a naopak.

Aplikace nabízí i možnost sledovat, na jaké hudbě zrovna ulítávají vaši kamarádi, a můžete se nechat inspirovat. Nebo se jim smát.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.