Spotify

Málokdo z nás si dnes dokáže představit svůj den bez hudby. Sluchátka v uších na cestě do školy, při odpočinku doma, při učení ve studovně, večer v klubu… Aplikací pro poslech hudby je nepřeberné množství a – ruku na srdce – není žádný problém si písničky stáhnout z různých úložišť. Tímto směrem ale jít nechceme.

V posledních letech jsou na vzestupu takzvané streamovací služby (tedy přehrávání obsahu on-line, mezi ty můžeme řadit také YouTube), jednou z nich je švédské Spotify. V čem je Spotify jiné a proč píšeme právě o něm?

Spotify lze používat on-line i bez zaplacení poměrně nízkého předplatného. Můžete vyhledávat konkrétní skladby, alba, interprety, sestavovat si vlastní playlisty nebo sledovat playlisty svých kamarádů či oblíbených celebrit. Spotify umí i vytvářet playlisty tematicky. Potřebujete hudbu k celodennímu snažení ve studovně? Není problém. Jdete do posilovny a potřebujete „nakopnout“ hudbou? Playlisty jsou připraveny prakticky pro jakoukoli příležitost a náladu. Mimochodem, pokud fandíte běhání, Spotify navrhne playlist přímo k vašemu tempu. O aplikacích na běhání ale jindy.

Služba si pamatuje vaše oblíbené a často přehrávané skladby a na základě toho vytváří denní mix přímo pro vás (takže pozor, pokud si do dne s klasickou hudbou pustíte Aquababes…).

Největší síla je ovšem v jednoduchosti – v případě premiového účtu si můžete skladby ukládat off-line do svého zařízení. Jak jsme při testování zjistili, je to podstatně rychlejší a pohodlnější než hledat album na internetu a pak ho stahovat v pochybné kvalitě. Ve Spotify stačí pár kliknutí a vše je hotovo.

Samozřejmostí je, že je služba dostupná pro všechny platformy (ano, opravdu pro všechny). Umí dokonce přecházet při přehrávání mezi jednotlivými zařízeními – jednoduše můžete z mobilního telefonu nebo tabletu ovládat přehrávání hudby v počítači a naopak.

Aplikace nabízí i možnost sledovat, na jaké hudbě zrovna ulítávají vaši kamarádi, a můžete se nechat inspirovat. Nebo se jim smát.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.