Kazašské Almaty se připravuje na zimní univerziádu. Za UK poletí i Sakala junior

Na dva tisíce sportovců z 55 zemí světa a mezi nimi i dvě desítky studentů Univerzity Karlovy se chystají do kazašského Almaty. Na přelomu ledna a února se bude v tomto největším městě Kazachstánu konat 28. zimní univerziáda.

Na univerziádu se chystá i dvacítka studentů Univerzity Karlovy (ilustrační foto)

Na univerziádu se chystá i dvacítka studentů Univerzity Karlovy (ilustrační foto)

Univerzita Karlova bude mít na studentské obdobě olympijských her zastoupení hned v několika disciplínách – v alpském lyžování, snowboardingu, freestylovém lyžování, skocích na lyžích, curlingu a už tradičně v hokeji.

Většina nominovaných z UK poměřila své síly se soupeři i na posledních hrách, které se konaly před dvěma roky ve španělské Granadě, respektive ve slovenských Vysokých Tatrách (nedostatek peněz vedl k tomu, že se o pořadatelství her v roce 2015 mimořádně podělily dva státy). Do Almaty ale poletí i několik nováčků, mezi nimi také student Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Filip Sakala, který bude svůj tým reprezentovat ve skoku na lyžích.

„Univerziádu jsem si vytyčil jako jeden z vrcholů sezony. Fakt je ten, že se tyto hry stávají rok od roku prestižnější akcí. Proto jsme se snažili co nejlépe naplánovat tréninky, abych do Kazachstánu přijel v nejlepší formě,“ říká syn Jaroslava Sakaly, mistra světa v téže disciplíně, a dodává, že věří v umístění mezi deseti nejlepšími závodníky.

Kazachstán se zhostil role pořadatele ve velkém stylu. Vždyť také vysokoškolské sportovní hry měly být jakousi předehrou k olympiádě, o jejichž pořádání v roce 2022 Kazachstán usiloval. I když ho nakonec porazila Čína (ZOH 2022 se budou konat v Pekingu), univerziádu to nijak nepoškodilo. Kvůli hrám v Almaty vyrostly dvě nové haly a dokonce celé sportovní městečko symbolicky vystavěné do tvaru písmene U.

Zimní univerzitní hry se budou konat od 29. ledna do 8. února v Almaty, největším městě Kazachstánu, které leží na okraji pohoří Ťan-šan. Za maskota her pořadatelé vybrali pro Kazachstán typického sokola. Má symbolizovat rychlost, energii a touhu po vítězství. I heslo univerziády se nese ve stejném duchu, zní totiž „Spread your wings“ (Roztáhni křídla).

Univerzitu Karlovu bude na hrách reprezentovat 20 sportovců.

Alpské lyžování: Tereza Kmochová, Veronika Rudolfová, Martin Štěpán

Snowboarding: Kateřina Chourová, Jan Lohynský

Freestyle lyžování: Jakub Křenek

Curling: Marek Černovský, Lukáš Klíma, Samuel Mokriš, Jakub Splavec

Skoky na lyžích: Čestmír Kožíšek, Filip Sakala

Hokej: Daniel Arnošt, Mikuláš Bícha, Petr Hučko, František Matula, Jan Müller, Dominik Novák, Dominik Šteiner, Filip Švaříček

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.