Nová výstavní místa prezentují fotografy časopisu Forum

V letošním roce časopis Forum rozšířil své pole působnosti. K již ustálené výstavě magazínu přibyla další dvě místa – nově zrekonstruovaná menza Právnické fakulty UK a prostory bistra rektorátu univerzity.

Tradičním prostorem k vystavování projektů časopisu Forum je vstupní hala Filozofické fakulty UK v Celetné ulici, kde jsou prezentovány nejúspěšnější články a reportáže z aktuálního čísla. Poslední číslo je věnováno otázce občanské společnosti a unikátnímu centru pro studium občanského sektoru, které se nachází na Fakultě humanitních studií UK.

Nově vybrané prostory mají sloužit hlavně k prezentaci obrazových děl, jak uvedla šéfredaktorka časopisu Petra Köpplová: „Konceptem výstav usilujeme o zkrášlení veřejného prostoru univerzity. Zároveň chceme veřejnosti představit díla fotografů, kteří s naším časopisem dlouhodobě spolupracují.“

V prostorách menzy PF UK byl jako první vystaven cyklus fotografií hydrobiologa Petra Jana Juračky. Ten se dlouhodobě věnuje především biologii, jeho velkým koníčkem je však fotografování. Výstava nabízí průřez celým jeho dosavadním dílem a zahrnuje snímky z jeho četných zahraničních expedic i mikrofotografie plísní a laboratorních preparátů. Pestrou škálu Juračka vybral záměrně, jeho cílem bylo poukázat na široký záběr přírodovědného bádání, které se nemusí nutně omezovat jen na pobyt v laboratoři.

Bistro a chodby Karolina ožily diptychy a triptychy Reného Volfíka. Ten se specializuje především na fotoreportáže a zpravodajskou fotografii. Během své plodné kariéry spolupracoval s předními českými médii, v současnosti zúročuje své rozsáhlé zkušenosti jako fotograf na volné noze. Vystavené snímky vznikly jako dokumentace univerzitních událostí a na jeho toulkách přírodou, které vnímá jako jedinečnou příležitost k volné tvorbě:  „Rád cestuji nebo se jen tak toulám. Z lenosti s sebou ale netahám velký foťák, kterého si při své práci užiju dost a dost a chodím jen s mobilem. Na cestách potkávám zajímavá místa a situace a nechávám se jimi jednoduše ovlivňovat. Oproti mé práci, primárně reportážního fotografa, je tohle mobilní cvakání více osobní a vlastně je to jediná volná tvorba, které se ve fotografii věnuji.“

Formu diptychu a triptychu Volfík zvolil, protože mu umožňuje ukázat něco navíc. Toho jednotlivé záběry nejsou schopny. Fotograf se vyjádřil také k volbě černobílých snímků: „Je to vlastně vzpomínka na mé začátky s černobílým filmem a formátem 6 x 6. Triptych mi umožňuje skládat příběhy, je to do určité míry vizuální popis místa a mé vlastní cesty.“

V následujících měsících se můžeme těšit také na díla Luboše Wišniewského, Vladimíra Šiguta nebo Jiřího Hroníka.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.