Rektor UK se ohrazuje proti jednání Martina Konvičky v souvislosti s jeho urážkami studentky UK

Rektor UK se ohrazuje proti jednání doc. Martina Konvičky, který na sociálních sítích v uplynulých dnech nevybíravými způsoby vystavoval urážkám a hanlivé kritice studentku Filozofické fakulty UK Annu Libánskou.

Každý člověk má zajisté právo na svůj názor. Doc. Konvička, který působí na Jihočeské univerzitě a je členem tamější akademické obce, však v tomto případě zvolil takový způsob prezentace, který podle mě není v souladu nejen s etickými principy, jimiž by se měl člen akademické obce řídit, ale ani s elementárními pravidly slušného chování.

Protože se obávám, že vyjádření doc. Konvičky může mít u některých jedinců úspěch, mám za to, že je třeba dát najevo, že s takovým jednáním nesouhlasím, a zastat se těch, na které je tímto nevybíravým způsobem útočeno. A ať se jedná o kohokoli a ať již s jeho názory souhlasíme, či ne.

Univerzita Karlova si dlouhodobě zakládá na tom, aby prostředí vysokoškolské diskuse, výměna názorů a akademická svoboda zůstaly nepošpiněné. Považuje za zcela přirozené komentovat domácí i zahraniční události a zaujímat k nim jasná stanoviska. Dlouhodobě tak i činí – a to nejen prostřednictvím svých komentářů, ale i organizováním diskusí, konferencí a kulatých stolů. V uplynulých letech a měsících UK jasně vystoupila na podporu uprchlíků i akademiků, kteří se dostali do obtíží, a čelila v této souvislosti – vedle pochvalných slov a komentářů – negativním reakcím a výhružkám.

V tomto případě jsem proto jako rektor UK cítil potřebu chování doc. Konvičky jednoznačně odmítnout a vyjádřit naopak podporu naší kolegyni z FF UK.

V Praze, 27. února 2017


Tomáš Zima,

rektor UK

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.