Život ve vesmíru nemusí být sci-fi. Vědci na veřejných přednáškách vysvětlí proč

Jsme ve vesmíru sami? To je otázka, kterou si láme hlavu řada pozemšťanů. Tím, za jakých podmínek by v kosmu mohl vzniknout život a jak by nejspíš vypadal, se zabývá také samostatný vědní obor – astrobiologie. A věnovat se tomu hodlá i série veřejných přednášek, které se po celý letní semestr budou konat každý čtvrtek na Přírodovědecké fakultě UK.

Existuje život i jinde ve vesmíru?

Existuje život i jinde ve vesmíru?

Vytvořit astrobiologické vědecké centrum je složitý úkol. Jde totiž o multidisciplinární obor vyžadující specialisty z celé řady vědních disciplín. Při jedné fakultě, natožpak katedře se proto těžko buduje. Přesto je to téma, jež má hodně fanoušků, ať už mezi vědci, nebo laiky.

Mezi ně patří také RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D., z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, doktorandka Přířodovědecké fakulty UK Mgr. Julie Nováková a Mgr. Jan Toman z Přírodovědecké fakulty UK. Společnými silami připravili před dvěma lety na Přírodovědecké fakultě UK semestrální kurz věnující se tomuto tématu. Na něj pak v dalším semestru navázali přednáškami určenými nejen studentům UK, ale i široké veřejnosti, kterým téma mimozemského života nedá spát. Na začátku března začal jejich další cyklus.

Tomáš Petrásek upozornil, že jedním z jejich cílů je ukázat, že v České republice je celá řada lidí, již mají k tématu co říct. „Rozhodli jsme se pozvat také přednášející, kteří se věnují příbuzným tématům, abychom ukázali, že i v českém rybníku se v tomto oboru něco děje. Přednášky budou mít hodně široký tematický záběr: od extrémofilních organismů přes geofyziku až po neurobiologii. Já se těším na přednášku o přístrojích na kosmických sondách, které budou zkoumat mimo jiného Jupiterův systém. To je taková moje láska. Určitě bude hodně zajímavá i přednáška Matyáše Šandy o projektu Hydronaut (Matyáš Šanda jako amatér postavil vodní základnu pro trénink pobytu ve vesmíru, pozn. red.),“ podotkl vědec.

Právě neurobiologii se věnovala hned první přednáška letošního cyklu. Mgr. Petr Telenský, Ph.D., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK posluchačům nastínil okolnosti vzniku „chytrého“ lidského mozku. Další přednášky se budou konat každý čtvrtek od 15 hodin. Vítáni jsou všichni, kdo mají o obor zájem. „Snažíme se seminář dělat tak, aby byl přístupný pro každého, kdo má alespoň základní přírodovědné znalosti. I středoškolští studenti by si z přednášek určitě odnesli něco zajímavého,“ pozval zájemce na astrobiologický kurz Tomáš Petrásek.

Program celého cyklu astrobiologických přednášek naleznete ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.