A přece se točí. Výstava představuje vzácné glóby slavné rakousko-uherské manufaktury

Firma J. Felkl & syn byla na přelomu 19. a 20. století jednou z nejlepších výroben glóbů na světě. Perly, které vznikly v této rakousko-uherské dílně, jež sídlila v Roztokách u Prahy, si od pátku 5. května mohou zájemci prohlédnout na Přírodovědecké fakultě UK. U příležitosti 200. výročí narození a zároveň 130. výročí úmrtí zakladatele továrny Jana Felkla ji společně uspořádaly geografická sekce PřF UK a roztocké Středočeské muzeum. 

Dnes člověk nejčastěji narazí na plastové glóby vylisované někde na východě Asie. V 19. století však za jejich výrobou stála náročná ruční práce, jejich autoři museli mít dobré kartografické znalosti, potřebná byla řemeslná zručnost a umělecké nadání. A právě Felklova manufaktura, která fungovala od poloviny 19. století do poloviny 20. století, patřila k nejlepším na světě. Její výrobky proto získaly ocenění mimo jiné i na Světových výstavách v Paříži (1867) a ve Vídni (1873).

„Na výrobcích byla oceňována především jejich kvalita, dokonalé řemeslné zpracování, odborná úroveň i šíře sortimentů a jazyků. Tím byla firma naprosto unikátní,“ vysvětlila ředitelka Mapových sbírek PřF UK a autorka výstavy PhDr. et Mgr. Eva Novotná, která poukázala na to, že Felklova dílna proslula i díky tomu, že glóby za Rakouska-Uherska tiskla také v národních jazycích, a to nejen v češtině, ale i maďarštině a polštině.

Téměř za sto let existence společnost vyráběla glóby v osmi velikostech, deseti provedeních a sedmnácti světových jazycích. Získala navíc dva patenty na zvláštní rozkladné glóby. Do jejího sortimentu, který úspěšně prodávala v Evropě i v zámoří, patřily také další speciální přístroje. Podnik navíc pomohl rozvoji vzdělanosti v bývalém mocnářství, když její výrobky c. k. ministerstvo pro vyučování doporučilo jako vhodné vzdělávací pomůcky.

Na výstavě, jež se v Mapových sbírkách PřF UK bude konat až do konce listopadu, mohou zájemci vidět řadu restaurovaných výrobků továrny J. Felkl & syn od těch nejstarších z poloviny 19. století až po novější pocházející z doby mezi světovými válkami. Seznámí se s tím, jak se glóby v manufaktuře vyráběly, i s příběhem Felklovy rodiny a jeho následovníků, kteří závod spravovali.

„Asi nejzajímavějším exponátem je hvězdný glóbus v českém jazyce vydaný kolem roku 1860. Jde zatím o jediný zjištěný exponát v České republice. K dalším unikátům patří rozkladný glóbus s průměrem dvacet dva centimetrů a zajímavé jsou jistě i glóby v ruském a bulharském jazyce, jež nejsou jinde k vidění,“ upozornila Eva Novotná.

Exponáty se na výstavě budou v průběhu následujícího půlroku průběžně měnit. Stálý pobyt na světle totiž vzácným glóbům škodí. Na Přírodovědeckou fakultu UK se proto vyplatí přijít opakovaně. Mapové sbírky se navíc stejně jako ostatní muzea Univerzity Karlovy zapojí do Pražské muzejní noci, která se uskuteční v sobotu 10. června večer. V rámci ní se budou konat komentované prohlídky celé expozice. Další jsou naplánovány na 26. července, 13. září a 18. října od 14 hodin.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.