Erasmus slaví třicítku. Jeho potomek tři roky

Neúspěšnější studentský program Evropské unie – Erasmus – letos slaví třicáté narozeniny. Kolik jím za tu dobu prošlo posluchačů a jaká pozitiva jim do života přinesl? Pojďte se s námi podívat na přehled nejzajímavějších faktů a dat.

Třicáté výročí programu Erasmus (zkratka názvu European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) Univerzita Karlova oslavila setkáním jeho bývalých účastníků. Návštěvnost byla opravdu bohatá a sešla se velice rozmanitá skupina lidí. Nejstarší účastník přicestoval na Univerzitu Karlovu v akademickém roce 2002/2003, nejmladší byli studenti, kteří prostřednictvím Erasmu přijeli v tomto letním semestru. Slavnosti se zúčastnili nejen studenti, ale i vyučující a koordinátoři programu ze čtrnácti fakult Univerzity Karlovy. Podpořit akci přijeli také kolegové a erasmus alumni ze sedmnácti evropských zemí, ve kterých fungují partnerské instituce.

Během třídenního programu se uskutečnila řada prezentací a diskuzí na téma pozitivních i negativních aspektů Erasmu. Pozitiva však jednoznačně převažovala. Vedle zástupců Univerzity Karlovy na náplni participovali také účastníci z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která spadá pod Dům zahraniční spolupráce.

V rámci setkání byla vyhodnocena soutěž o nejlepší fotografii/fotokoláž nebo esej na téma programu Erasmus, zorganizován byl také veletrh, během kterého účastníci prezentovali možnosti studia na svých domácích institucích studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy. Celou oslavu uzavřela prohlídka výstavy k historii univerzity v prostorách Karolina.

Za léta své existence dokázal Erasmus ovlivnit životy mnoha mladých lidí po celé Evropě. Příkladem je mladý pár z Německa, jak uvádí koordinátorka programu Erasmus+ na Univerzitě Karlově, doktorka Ivana Herglová: „Sven a Christiane jsou oba Němci. V Německu by se ale nejspíš nikdy nepotkali, každý studoval v jiném regionu Německa. U nás se poznali na výletě, který jsem jako tutorka pro účastníky Erasmu organizovala. Sven si zlomil nohu a Christine, studentka medicíny, jej musela ošetřovat. Před dvěma lety nám poslali fotografii prvního dítěte, které se jim narodilo.“

Potomka za dobu své existence zvládl mít i program Erasmus. Je jím nový koncept, nesoucí název Erasmus+. Ten vznikl roku 2014, pomocí něho je možné se podívat i mimo Evropu.


  • Erasmus v číslech

  • Program Erasmus byl představen před třiceti lety – 17. června 1987.

  • V prvním roce fungování programu (1987/1988) se do něj zapojilo jedenáct evropských států, do zahraničí vycestovalo 3244 studentů.

  • Během prvních třiceti let se do programu zapojilo na devět milionů účastníků.

  • Na programu v současnosti participuje třicet tři zemí.

  • Česká republika se k programu připojila v akademickém roce 1998/1999.

  • Univerzita Karlova ročně vyšle do zahraničí 1200 studentů. Přijme jich téměř 1800.


 
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.