Prohlášení z Betlémské kaple

České konference rektorů, Rady vysokých škol, Unie školských asociací ČR – CZESHA, Asociace pedagogů ZŠ, Asociace speciálních pedagogů, Vysokoškolského odborového svazu a Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství dne 1. září 2017 v Betlémské kapli důrazně apelují na vládu ČR, aby podpořila naše školství a zasadila se o zlepšení platových poměrů v této oblasti. K tomu je nezbytné navyšování platů všech učitelů všech stupňů v následujících třech letech minimálně o 15 procent ročně. Také u ostatních pracovníků je platové navýšení nutné. Naprosto neudržitelná je rovněž situace ve vysokém školství. Navýšení mezd vysokoškolských učitelů, badatelů a zaměstnanců vysokých škol a stipendií doktorandů je základním předpokladem k vychování kvalitních učitelů, vědců a dalších odborníků, kteří budou v budoucnu zárukou dalšího úspěšného rozvoje České republiky.

Pokud k výše zmíněným krokům nedojde, nebudeme schopni personálně zajistit výuku ve školách. Již v současnosti je situace v nich kritická. Při růstu mezd a platů ve státním i soukromém sektoru v ostatních oblastech pak nevyhnutelně dojde k jejímu dalšímu zhoršení. Řada učitelů i dalších pracovníků opouští z ekonomických důvodů své povolání a noví pracovníci do škol nepřicházejí. Studium učitelství na vysokých školách není dostatečně atraktivní a mnoho studentů je volí až jako poslední možnost. Po ukončení studia pak jenom malá část absolventů těchto škol nastupuje do učitelských pozic.

Ze všech těchto důvodů je nutné provést radikální změny v oblasti odměňování učitelů, a to co možná nejdříve. Nic nebrání tomu, aby o tom rozhodla ještě tato vláda.

Účastníci společného protestního shromáždění

V Praze 1. září 2017
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.