Proběhla čtvrtá Letní škola experimentální chirurgie

V Biomedicínském centru Lékařské fakulty UK v Plzni to žije i o prázdninách. Fakulta v něm letos uspořádala již čtvrtý ročník Letní školy experimentální chirurgie. Dvoutýdenní vzdělávací kurz byl určen zájemcům z celého světa.

Letní školu navštěvují posluchači medicíny od 3. ročníků výše, výuka probíhá v anglickém jazyce. Do Plzně letos zamířili zájemci z univerzit v Belgii, Kanadě, Nizozemsku, Rumunsku, Rusku, Saúdské Arábii, Španělsku a Turecku. Dva studenti byli z České republiky – jeden z plzeňské lékařské fakulty a druhý z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Experimentální chirurgie je vyučována formou workshopu, kdy se studenti na velkých zvířatech učí chirurgické postupy a techniky užívané v medicíně humánní. Kurzisté se seznámí s předoperační péčí, experimentální radiologií a správným vyhodnocováním experimentů. Velký důraz je kladen také na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů s ohledem na tzv. zásadu 3R – replacement, reduction a refinement –, jejímž cílem je co nejefektivnější a nejhospodárnější péče o zvířecí modely. Součástí workshopu je také seznámení se softwarovým modelováním, které v některých případech umožňuje nahrazení experimentálních modelů.

Studenti pracovali pod vedením zkušeného týmu, v jehož čele stanul doc. MUDr. Václav Liška, Ph.D., z Chirurgické kliniky Lékařské fakulty UK v Plzni a Fakultní nemocnice Plzeň. Ten ocenil především osobní nasazení účastníků letní školy: „V letošním roce jsme měli možnost opět pracovat se studenty medicíny s vysokou motivací, kteří přistupují k jednotlivým úkolům velmi aktivně. Pevně věřím, že jim naše zkušenost pomůže v budoucím profesním životě.“

Kromě tvrdého studia si budoucí lékaři svůj pobyt v Plzni zpříjemnili exkurzí v místním pivovaru, navštívili Prahu a sjeli českou řeku. Letní škola byla již tradičně zakončena na plzeňské radnici slavnostním předáním certifikátů o absolvování kurzu.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.