Proběhla čtvrtá Letní škola experimentální chirurgie

V Biomedicínském centru Lékařské fakulty UK v Plzni to žije i o prázdninách. Fakulta v něm letos uspořádala již čtvrtý ročník Letní školy experimentální chirurgie. Dvoutýdenní vzdělávací kurz byl určen zájemcům z celého světa.

Letní školu navštěvují posluchači medicíny od 3. ročníků výše, výuka probíhá v anglickém jazyce. Do Plzně letos zamířili zájemci z univerzit v Belgii, Kanadě, Nizozemsku, Rumunsku, Rusku, Saúdské Arábii, Španělsku a Turecku. Dva studenti byli z České republiky – jeden z plzeňské lékařské fakulty a druhý z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Experimentální chirurgie je vyučována formou workshopu, kdy se studenti na velkých zvířatech učí chirurgické postupy a techniky užívané v medicíně humánní. Kurzisté se seznámí s předoperační péčí, experimentální radiologií a správným vyhodnocováním experimentů. Velký důraz je kladen také na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů s ohledem na tzv. zásadu 3R – replacement, reduction a refinement –, jejímž cílem je co nejefektivnější a nejhospodárnější péče o zvířecí modely. Součástí workshopu je také seznámení se softwarovým modelováním, které v některých případech umožňuje nahrazení experimentálních modelů.

Studenti pracovali pod vedením zkušeného týmu, v jehož čele stanul doc. MUDr. Václav Liška, Ph.D., z Chirurgické kliniky Lékařské fakulty UK v Plzni a Fakultní nemocnice Plzeň. Ten ocenil především osobní nasazení účastníků letní školy: „V letošním roce jsme měli možnost opět pracovat se studenty medicíny s vysokou motivací, kteří přistupují k jednotlivým úkolům velmi aktivně. Pevně věřím, že jim naše zkušenost pomůže v budoucím profesním životě.“

Kromě tvrdého studia si budoucí lékaři svůj pobyt v Plzni zpříjemnili exkurzí v místním pivovaru, navštívili Prahu a sjeli českou řeku. Letní škola byla již tradičně zakončena na plzeňské radnici slavnostním předáním certifikátů o absolvování kurzu.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.