Festival vědy bavil všechny věkové kategorie. Náměstí zaplavily tisíce lidí

O tom, že i věda může být velká zábava, se přesvědčili všichni, kdo nedbali středečního podmračeného počasí a přišli do pražských Dejvic. Vítězné náměstí ovládl Festival vědy, do kterého se zapojily i fakulty Univerzity Karlovy, aby všem dokázaly, že výzkum lidem přináší nejenom užitečné, ale i zábavné poznání.

Do Dejvic na festival přišly tisíce lidí všech věkových kategorií. Dopoledne ho zaplavily hlavně děti ze základních a středních škol, odpoledne dorazili osvěžit se vědou i dospělí. „Přišli jsme se školou. Zůstali jsme ale déle, protože se nám tady moc líbí. Dá se tu dělat spousta věcí, člověk se naučí hodně o vědě, je to velká zábava,“ usmíval se Adam Zamojski, žák osmé třídy jedné z pražských základních škol, který právě odcházel od stánku Pedagogické fakulty UK. „Líbila se mi hra, kterou u tohoto stánku měli. Byla hodně zaměřená na logiku, to mám rád,“ doplnil. Kdo si s PedF UK nechtěl procvičovat šedé buňky mozkové, mohl se od budoucích učitelů přírodních věd dozvědět třeba to, kolik lžic cukru se ukrývá v energetických nápojích, kole nebo mléku.

Studenti 3. lékařské fakulty UK zase návštěvníkům vysvětlovali, že cukr mimo jiné vůbec nesvědčí lidskému chrupu, a poskytovali návod na správnou péči o zuby. „Hlavně děti baví, když jim speciálním roztokem obarvíme plak na zubech a pak si ho za naší asistence čistí. Pro ty nejmenší tu máme připravená taková ozubená zvířátka, na kterých jim ukazujeme, jak zuby čistit,“ popisovala ty nejpopulárnější atrakce expozice studentka 3. lékařské fakulty UK a budoucí dentální hygienistka Zuzana Ptáčková.

Jak ale podotkl Adam Zamojski, na festivalu toho bylo k vidění daleko víc, a kdyby chtěl člověk projít a vyzkoušet všechno, nestačil by mu na to ani celý den. Jen nabídka Univerzity Karlovy byla tak bohatá a rozmanitá, že se návštěvník v jednu chvíli mohl nechat chemiky z Přírodovědecké fakulty UK zapálit, aniž by utrpěl jakékoli zranění, a hned vzápětí s Filozofickou fakultou UK vzplanout alespoň na pár minut pro filozofii. A komu se z toho přísunu informací a nových poznání zamotala hlava, mohl si se studenty Lékařské fakulty UK v Plzni hned natrénovat první pomoc, případně se zeptat posluchačů farmacie, které bylinky jsou nejlepší proti nevolnosti.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.