Prostor na UK: Zámek Poděbrady

Snili jste někdy o životě na zámku? Ve studijním středisku Poděbrady se váš sen může stát skutečností. Univerzita Karlova má zámek v dlouhodobém pronájmu a Ústav jazykové a odborné přípravy UK v něm každoročně školí studenty z celého světa.

Vedle češtiny pro cizince nabízí Ústav jazykové a odborné přípravy také přípravné kurzy pro české i zahraniční uchazeče ke studiu. Vybírat je možné z výuky zaměřené technicky, humanitně nebo ekonomicky, zahraniční studenti se zde mohou připravovat také ke studiu medicíny.

Ubytování je studentům poskytováno ve vysokoškolských kolejích, zhruba deset minut chůze od zámku. V prostorách zámku jsou učebny, studovny a knihovna spolu s veškerým vybavením, které studující během svého pobytu mohou potřebovat.

Původně kamenný hrad dal v polovině 13. století zbudovat Přemysl Otakar II. Do severovýchodního rohu umístil mohutnou válcovou věž, která se nad pevností tyčí i dnes. Původně byla ukončena jehlancovitou střechou a ochozem pro hlásného. Hrad odděloval od okolí mohutný vodní příkop.

Na dnešní podobu poděbradského zámku měli vliv především jeho další majitelé, mezi něž řadíme pány z Kunštátu, Jiřího z Poděbrad a císaře Ferdinanda I. Výraznou změnou stavba prošla během vlády Marie Terezie a Josefa II., kdy byl celý zámek zvýšen o jedno patro, jeho fasáda byla sjednocena do dnešní podoby a zámecká věž získala svou typickou barokní helmici

Roku 1920 zakoupila zámek lázeňská akciová společnost. Umístila do něj kanceláře ředitelství a tzv. lázeňský hospic s jednoduše vybavenými levnými pokoji, lázeňskou restaurací, společenskými místnostmi a sklady. Během druhé světové války byl zámek obsazen německou mládežnickou organizací Hitlerjugend. Žili zde sirotci frontových vojáků i mládež evakuovaná z oblastí postižených spojeneckým bombardováním.

Po osvobození osudy někdejšího královského sídla určovala pedagogická činnost, využívala jej Kolej Jiřího z Poděbrad, na které studovali např. Václav Havel nebo budoucí režiséři Miloš Forman a Ivan Passer. V letech 1953–1983 na zámku sídlila Fakulta elektrotechniky ČVUT. Výuka Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy zde probíhá od roku 1983.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.