Knihovna Filozofické fakulty UK vyhlašuje sbírku na obnovu zničené Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku

Knihovna Filozofické fakulty UK ve spolupráci s Člověkem v tísni vyhlašuje v termínu od 2. října do 31. prosince 2017 veřejnou peněžní sbírku na obnovu Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku. Veřejnost může přispět libovolnou částkou do jedné z oficiálních pokladniček nebo převodem na bankovní účet.

Ústřední knihovna Mosulské knihovny byla v minulosti s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven na Blízkém východě a zároveň poskytovala studentům a pedagogům univerzity veškeré informační zázemí potřebné ke studiu a výuce.  Bohužel v letech 2014 až 2016 byla soustavně devastována a univerzitní kampus, který byl Islámským státem též využíván jako základna pro vojenské operace, téměř zničen.

„Právě kvalitní vzdělání je jedním z důležitých předpokladů pro zajištění stability a rozvoje v blízkovýchodním regionu, který v posledních letech bohužel není příliš bezpečným místem pro život. Bude-li země bezpečná k životu, budou v ní lidé chtít zůstávat a nebudou nuceni ze svých domovů nikam odcházet,“ říká o důvodech vyhlášení sbírky ředitelka Knihovny FF UK Klára Rösslerová a dodává: „Cílem sbírky je pomoci Ústřední knihovně Mosulské univerzity znovu fungovat tak, jak fungovala od svého založení v roce 1974 až do roku 2014.“

S nápadem na vyhlášení sbírky přišli na jaře 2017 pracovníci Knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Iniciativa je vyjádřením jejich profesní i lidské solidarity s těžkou situací kolegů v Mosulu. Protože knihovníci neměli s pořádáním dobročinných sbírek dosud žádné zkušenosti, požádali o spolupráci organizaci Člověk v tísni, mající s podobnými projekty mnohaleté zkušenosti. „Od začátku jsem byl přesvědčený, že to, co společně děláme, má smysl. Ale když jsem to viděl na vlastní oči, tak musím říct, že jde o geniální nápad, který nakonec dokáže pomoct tisícům studentů, učitelů a knihovníků,” hodnotí akci Petr Štefan z organizace Člověk v tísni.

Veřejnost může přispět libovolnou částkou v hotovosti do jedné z oficiálních pokladniček sbírky, nebo převodem na bankovní účet číslo 51945194/0300. Po ukončení sbírky budou vybrané prostředky oficiálně předány zástupcům Ústřední knihovny Mosulské univerzity.

Další informace: http://www.pomozmeknihovne.cz , www.facebook.com/pomozmeknihovne

Seznam pokladniček a jejich umístění:

· Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Jana Palacha, nám. Jana Palacha 2

· Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Celetná, Celetná 20

· Univerzita Karlova, Knihovna společenských věd T. G. Masaryka, U Kříže 661/8


Kontaktní osoby pro sbírku i média:

PhDr. Klára Rösslerová, PhD.  - ředitelka Knihovny FF UK

klara.rosslerova@ff.cuni.cz, 733 676 961

Naďa Aliová - koordinátorka programů ČvT v Iráku, Člověk v tísni, o.p.s.

nada.aliova@clovekvtisni.cz, 778 486 244
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.