Volební kyvadlo FF UK nabízí plastičtější obrázek politických postojů společnosti

Datově intenzivní nástroj Volební kyvadlo z dílny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pomáhá veřejnosti lépe se zorientovat ve volebních preferencích různých skupin voličů. Nesnaží se předvídat výsledky voleb, ale podle věku, pohlaví, vzdělání, zaměstnaneckého statusu a kraje se ohlíží za ukončeným volebním obdobím v letech 2014–2016.

Běžné předvolební průzkumy jsou založeny na vzorku asi tisícovky respondentů. To sice poměrně spolehlivě umožní odhadnout celkové rozložení sil v danou chvíli, ale nevyčteme z nich, jak volí různé sociodemografické skupiny. Volební kyvadlo to umí. Spojuje totiž průzkum Trendy Česka (zadavatelem je Česká televize, data sbírá TNS Aisa), na němž se katedra sociologie podílí v roli konzultanta, a průzkum Naše společnost, který provádí Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

Každý z těchto průzkumů realizuje deset vln šetření ročně. Ve Volebním kyvadle jsou tato šetření spojena. Díky tomu je pro každý rok k dispozici asi 14 tisíc respondentů, kteří uvedli, jakou stranu by volili. „To je dost na to, abychom je mohli filtrovat podle různých sociodemografických kategorií, a stále jsme dostali robustní výsledky. Jen pro rok 2017 máme zatím vzorek menší, protože data, která používáme, budou veřejně přístupná až s odstupem,“ říká Kristýna Chábová, jedna z autorek projektu.

„Chceme veřejnosti ukázat, že průzkumy volebního chování nejsou nutně o předvídání budoucnosti,“ ozřejmuje smysl projektu Jaromír Mazák, jeho spoluautor, a upřesňuje: „Místo toho se snažíme vytěžit velké množství dat, která jsou veřejně k dispozici, a nabídnout plastičtější obrázek politických postojů české společnosti.“

Projekt Volební kyvadlo má i svou edukativní část. Přináší například vysvětlení, jak se od sebe liší volební model a volební potenciál nebo jaké chyby se v průzkumech objevují.

Volební kyvadlo namísto volebního modelu pracuje s přepočtem na mandáty. Množství získaných hlasů totiž v Česku proporčně neodpovídá konečnému počtu mandátů. Projekt tak upozorňuje i na skutečnost, že současný systém penalizuje malé strany.  


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.